Metalaşma ve haber: İnternet gazeteciliğinde simülakr habercilik olgusu
Commodification and the news: The problem of simulacra news in online journalism
- Tez No: 476476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Gazetecilik, ilk ortaya çıkışından bu yana, toplumları güncel olaylar hakkında bilgilendiren bir kitle iletişim aracı olarak tarihte yerini almıştır. Günümüzde iletişim teknolojilerinin değişim ve gelişiminden gazetecilik de etkilenerek kendini yeniden konumlandırmış, internet platformunun özelliklerinden faydalanılarak internet gazeteciliği ortaya çıkmıştır. Öte yandan internetin tecimsel ve sanal bir ortam oluşu, internet gazeteciliği anlayışını hâkimiyeti altına alarak haber üretim pratiklerine sızmaya başlamıştır. Bu bağlamda çalışmada, iki ay boyunca Türkiye'deki en çok ziyaret edilen altı internet gazetesinin (Milliyet, Hürriyet, Haber7, Ensonhaber, Mynet, Sözcü) manşet haberleri incelenerek, konuyla ilgili bir perspektif sunulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ana amacı, değişen ve gelişen bir iletişim ortamı olan internet dolayımıyla yaygınlaşan internet gazeteciliğine dikkat çekerek, mecranın metalaşma eğilimlerini literatür kısmında ele alınan kavramların ışığında ortaya koymaktır. Çalışmanın yöntemi amaçlı örneklem tekniğiyle seçilen örnek haberlerin göstergebilimsel çözümlemesidir. İncelenen örnekler bağlamında internet gazeteciliğinde haberin tüketim nesnesi haline getirilmeye ve simüle edilmeye açık olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Journalism, since its emergence, has taken its place in history as a mass media which informs society about current issues. At present, journalism has positioned itself anew by taking shares of changes and developments in communication technologies, online journalism were revealed by utilizing the characteristics of the internet. On the other hand, commercial and virtual environment of internet has began to infiltrate the practices of news production by dominating conception of internet journalism. In this context in the study, by examining headlines of the most visited six online newspaper in Turkey (Milliyet, Hürriyet, Haber7, Ensonhaber, Mynet, Sözcü) through two months, attempting to present a perspective on the issue. Main purpose of the study, by drawing attention to internet journalism that spread through internets changing and evolving communication enviornement, is to reveal the tendencies in this medium in the light of concepts which are discussed in the literature part. The method of the study is semiotic analysis of the sample news which selected through purposive sampling techniques. In the context of analyzed samples, it is concluded that news are open to be converted into objects of consumption and simulated in internet journalism.