Alman yönetim düşüncesinin tarihi: Kameral-polizey bilimden devlet bilimine
The history of german administrative thought: From cameral-polizey science to state science
  1. Tez No: 476477
  2. Yazar: İSMAİL BAHADIR TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN UMUT ÇİNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 363
Özet
Bu tez, Kameral-Polizey Bilim ile Devlet Bilimi'nin incelenmesini ve Çağdaş Yönetim Bilimlerinin kökeniyle olası bağlantılarının çözümlenmesini amaçlamaktadır. Araştırmanın temel nesnesi, Alman prensliklerinde ve Prusya'da yönetim bilgisinin ortaya çıkışı ve feodalizmden kapitalizme geçiş süresinde değişimidir. Bu çerçevede, öncelikle Alman coğrafyasında feodal yapı, Hohenzollern Devleti'nin kuruluşu incelenmiştir. Ardından Hohenzollern Devleti'nde monarşik-bürokratik yapının kuruluşu ve Kameral-Polizey Bilimlerin ortaya çıkışı ele alınmıştır. Tezin devamında, Kameral-Polizey Bilimlerin dönüşümü ve feodalizmden kapitalizme geçiş sürecinde Devlet Bilimi'nin yükselişi incelenmiştir. Son olarak da Devlet Bilimi'nin parçalarına ayrılması ile çağdaş yönetim kuramlarına köken olup olamayacağı irdelenmiştir. Araştırmanın bulgularına göre birkaç sonuca ulaşılmıştır. Öncelikle Kameral-Polizey Bilim, feodal yapının; Devlet Bilimi ise feodalizmden kapitalizme geçiş aşamasının yönetim bilgisidir. Dolayısıyla gerek Kameral-Polizey Bilim gerekse Devlet Bilimi'nin, kapitalizmin yönetim bilgisi olan Çağdaş Yönetim Bilimlerine köken olamayacağı sonucuna varılmıştır. Ayrıca 19.yüzyıldaki anlamıyla Devlet Bilimi, feodaliteden kapitalizme geçiş sürecinde ortaya çıkmıştır ve her iki üretim tarzının çelişkilerini uzlaştırmaya çalışarak, bütüncül bir yönetim bilgisi oluşturmaya dönüktür. Kısaca, 19.yüzyılda görülen Devlet Bilimi, feodaliteden kapitalizme geçiş sürecinin yönetim bilgisidir. Öte yandan Kameral-Polizey Bilim, sadece kral ya da prensin hazinesinin yönetimi olmadığı gibi toplum ve devlet tasarımı bulunmayan pratik bilgiler yığını olarak tanımlanamaz. Aynı biçimde Kameral-Polizey Bilim ve Devlet Bilimi'nde başlangıçlarından itibaren görülen kapsam ve içerik değişiklikleri, yeni bir üretim tarzına geçmekten değil, feodal düzendeki iktidar ilişkilerinde yaşanan farklılaşmadan kaynaklanmaktadır. Son olarak Kameral Bilim, Merkantilizm'in Alman versiyonu olarak tanımlanamaz. Çünkü Kameral Bilim, Merkantilizm'den tümüyle farklı bir bilgi alanıdır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the Cameral-Polizei Sciences and to analyze its potential relationship with the Contemporary Public Administration Theory. The main object of the study is to examine the dawn of administration knowledge in German princedoms and Prussia and its evolution from feudalism to capitalism during the transition period. Within this framework, primarily the feudal structure in Germany and the foundation of Hohenzollern State is analysed. Following this, the establishment of monarchical-bureaucratic structure and the Cameral-Polizei Sciences in Hohenzollern State is addressed. Subsequently, the evolution of Cameral-Polizei Sciences and rise of State Science during the transition from feudalism to capitalism is examined. Finally, the question of whether State Science can be the origin of Contemporary Public Administration Theory is discussed. According to the findings of the study a number of conclusions results have been achieved. First of all, Cameral-Polizei Sciences is the administration knowledge of the feudal structure while State Science is the knowledge of transition phase from feudalism to capitalism. Therefore, it is decided that neither Cameral Polizei Sciences nor State Science cannot be the origin of the Contemporary Public Administration Theory which is the management knowledge of capitalism. Besides, state science, as it was understood with its meaning in the19th century and which had risen arised during the transition from feudalism to capitalism with the aim of eliminating the conflicts of two production styles, intends to constitute an integrated management knowledge. Briefly, State Science of the 19th century, is the administration science of transition from feudalism to capitalism. On the other hand, Cameral-Polizei Science was not only the management of the king's or prince's treasury. Moreover, it cannot be classified as a mass of practical information which do not have community and state design. Likewise, the reason for the the variances in the scope and content of Cameral-Polizei Science and State Science, which had been seen witnessed from the beginning was not due to the transition to a new production style but was derived from the changes in the workings of the power within the feudal system. Additionally Cameral Science, cannot be considered as the German version of Mercantilism, because Cameral Science not entirely, but significantly differs from Mercantilism.