Ekolojik baskı uygulamalarında buharda bekletme ve açma sürelerinin baskı üzerindeki etkileri
Effect of steaming and opening times on printing in ecological printing applications
- Tez No: 923621
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ÖZKAN TAĞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Crafts, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Gelişen teknoloji ve sanayileşme ile birlikte dünya üzerinde çevre kirliliği artmış ve ekolojik denge bozulmuştur. Tekstil sektöründe ise kullanılan kimyasal ve sentetik maddelerin kanserojen içerikli olduğu, boyama ve renklendirme işlemlerinden sonra geriye kalan boya atıklarının zararlı etkileri ortaya çıkmıştır. İnsanların bilinçlenmesiyle birlikte yaşanılabilir bir dünya için doğal malzemelerin kullanımına talep artmış, ekolojik baskı uygulamaları önem kazanmıştır. Bu uygulamalar; çevre kirliliğini ve sentetik , kimyasal boyaların kullanımıyla insan sağlığına zararlı olan etkileri ortadan kaldırmaktadır. Özgün, çevre dostu tasarımlar ortaya konularak gelecek nesillere sürdürülebilir bir dünya bırakmak için ekolojik baskı uygulamalarını yaygınlaştırmak gerekmektedir. Bu araştırmada, piyasadan temin edilen buharda rulo baskı tekniği ile sirke ve şap kullanarak mordanlanan %100 pamuklu dokuma kumaşlara ayva yaprağı (Cydonia oblonga), gül yaprağı (Rosa L. sp.), ceviz yaprağı (Juglans regia), meşe yaprağı (Quercus infectoria), incir yaprağı (Ficus carica L.), kadife çiçeği (Tagetes erecta L.) ve gül petal yaprakları (Rose L. sp.) kullanılarak ruloları farklı sürelerde buharda bekletme ve farklı sürelerde açma sonuçlarını gözlemlemek ve karşılaştırmak amacıyla 63 adet ekolojik baskı denemesi uygulanmıştır. Bu bağlamda, ekolojik baskı çalışmalarında kullanılan farklı süre uygulamalarının baskı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Baskı denemeleri, sürtünme (kuru-yaş) haslıkları bakımından değerlendirilmiştir. Görsel açıdan en iyi sonucu veren bekleme süreleri tespit edilerek 8 adet insan ve çevre dostu sürdürülebilir ekolojik baskı tasarımları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With developing technology and industrialization, environmental pollution has increased and ecological balance has been disrupted in the world. In the textile sector, it has been revealed that the chemical and synthetic substances used have carcinogenic content and the harmful effects of the dye wastes remaining after dyeing and coloring processes have emerged. With the awareness of people, the demand for the use of natural materials for a livable world has increased and ecological printing applications have gained importance. These applications eliminate environmental pollution and the harmful effects on human health due to the use of synthetic and chemical dyes. It is necessary to popularize ecological printing applications in order to create original, environmentally friendly designs and leave a sustainable world for future generations. In this research, 63 ecological printing experiments were applied to 100% cotton woven fabrics obtained from the market, mordanted using vinegar and alum with the steam roller printing technique, using quince leaves (Cydonia oblonga), rose leaves (Rosa L. sp.), walnut leaves (Juglans regia), oak leaves (Quercus infectoria), fig leaves (Ficus carica L.), marigolds (Tagetes erecta L.) and rose petals (Rose L. spp.) in order to observe and compare the results of keeping the rolls in steam for different periods and opening them in different periods. In this context, the effects of different time applications used in ecological printing studies on the printing were examined. Printing trials were evaluated in terms of friction (dry-wet) fastness. Waiting times that give the best visual results were determined and 8 human and environment-friendly sustainable ecological printing designs were created.