Mütelâhik (Hakların yarıştığı) dava
Competition ligitation
- Tez No: 476486
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA TAŞPINAR AYVAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Mütelâhik dava diğer bir ifadeyle hakların yarıştığı dava mahkemeden istenen talebin birden fazla hukuki sebebe dayanmasıdır. Bu dava çeşidi ile hakların yarıştığı durumlarda karşılaşılır. Hakların yarışması ise sorumlulukların yarışması halinin yanı sıra yenilik doğuran hakların yarışmasını da içine almaktadır. Sorumlulukların yarışması, Türk Borçlar Kanunu'nun 60.maddesinde“Sebeplerin Yarışması”başlığı altında düzenleme alanı bulmuştur. Dolayısıyla sebeplerin yarışmasını düzenleyen madde, hakların yarıştığı davaların belli alandaki görünüm biçimini oluşturmaktadır. Hakların yarıştığı dava, birden fazla hukuki sebep barındırması yönüyle diğer dava türlerinden farklıdır. Hâkimin hukuku uygulayacağına dair olan yargılama hukuku ilkesi (Iura Novit Curia) ile bu dava çeşidi yakın ilişki içerisindedir. Uygulamaya bakan yönüyle mütelâhik dava, hukuki sebebi ilgilendiren durumlar haricinde neredeyse tek hukuki sebebe dayalı açılan dava ile aynı süreçlere tâbidir.
Özet (Çeviri)
Competition Ligitation ın other words the lawsuit of competition of rights is based on more than one legal reason for the claim requested by the court. This type of case is encountered in situations where rights rival. The contest of rights includes the competition of responsibilities besides formative rights. Competition of responsibilities regulate Under Article 60 of the Turkish Code of Obligations. This regulation is under the heading“Competition of Reasons”. Therefore, the article which regulates the competition of the causes constitutes a certain view of the cases in which the rights are competing. The case in which the rights are raced differs from other types of cases in that it has more than one legal reason. This kind of case is in close relation with the judicial legal principle (Iura Novit Curia) that the judge will apply the law. Practically oriented competition litigation is subject to the same process with a litigation based on a single legal reason, except in cases involving a legal cause.