Ticari işlemlerde taşınır rehninde rehin alacaklısının korunması
The protection of pledgee on the pledge of movables in commercial transaction
- Tez No: 476487
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA ÇOŞTAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 322
Özet
Ekonomik ve mesleki faaliyetlerin devam ettirilebilmesi, finansman ihtiyacının sağlanmasına bağlıdır. Bu finansman ihtiyacı, işletmeler üzerinde rehin hakkı kurularak sağlanmaktadır. Bu doğrultuda, öncelikle, 1447 sayılı Ticari İşletme Rehni Kanunu kabul edilmiştir. Ancak, bu Kanun'un günümüzdeki ihtiyaçlara cevap verememesi nedeniyle 01 Ocak 2017 tarihinde 6750 sayılı Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu yürürlüğe girmiştir. Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu, rehin alacaklısı ile rehin borçlusu arasındaki rehin ilişkisine yönelik düzenlemeler içermektedir. Bu çalışmada ise, Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu'na göre kurulacak rehin ilişkisinde, rehin alacaklısının haklarının korunması konu edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The development of economic and professional activities depends on the supply of financial need. This financial need is provided by the way putting in pledge on commercial enterprises. Within this scope, in the first instance, The Code on the Pledge of Commercial Enterprises (Nr. 1447) has been enacted. However, because of this inability to respond to the needs of developing commercial life, The Code on The Pledge of Movables in Commercial Transaction (Nr. 6750) has entered in force on 1st January 2017. The Code on The Pledge of Movables in Commercial Transaction contains regulations with regard to pledge contract between pledge and pledgee. In this study, the protection of pledgee's right in the pledge contract which will be drawed up in scope of The Code on the Pledge of Movables in Commercial Transaction will be examined.