Türkiye'de hıfz eğitimi -Ankara örneği-
Training on learning Qur'an by heart -An example in Ankara
- Tez No: 476495
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİS ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kur'an-ı Kerim'in müslümanlar tarafından tamamının ezberlenmesi 14 asırdan beri süren bir gelenektir. Ülkemizde de bu geleneğin devamı olarak her yıl binlerce kişi hafız olmaktadır. Ancak toplumun bir kısmı hafızlık yaparak Kur'an-ı Kerim'in tamamını ezberlerken, bunun dışında kalan kesim Kur'an'ın hepsini ezberleyemeyeceklerini düşündükleri için namazda okunabilecek on kısa sûreden başka ezber yapmamaktadır. Bunun yanında yetişen hafızlar da başta Kur'an'ın manasını anlamak olmak üzere, hafızlığın mütemmim unsurlarından ve gereksinimlerinden yoksun yetişmektedirler. Bu çalışmada özellikle islamî araştırmalar yapan ve dinî vazifelerde çalışan kimseler için büyük bir avantaj olan Kur'an hafızlığının daha işlevsel ve nitelikli hale gelmesi için neler yapılabileceği, bu konuda tespit edilen eksikliklerin nasıl giderilebileceği, hafızlığın günümüz şartlarında daha anlamlı olabilmesi için ne gibi önlemler alınması gerektiği konuları ele alınmıştır. Bunun için alan araştırması yapılmış ve alanında uzman ve tecrübeli kişiler ile görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında tespit edilen sorunlar incelenmiş, neticede bu alana katkı sağlayacağı düşünülen çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Memorization of the entire Holy Quran by Muslims is a tradition that has been going on for 14 centuries. Thousands of people become hafiz in our country as a continuation of this tradition. However, while a part of the society memorize the entire Holy Quran and become hafiz, the other part does not memorize it except for ten short chapters that can be read in prayer as they think they cannot memorize all of the Quran. In addition, hafizs lack the complementary elements and requirements of their profession such as understanding the meaning of Quran. This paper covers issues such as what can be done to make the profession of Quran hafiz, a big advantage for those who do Islamic research and work in religious duties, more functional and quality; how to make up for the shortcomings detected in these issues; and what measures can be taken to make the profession more meaningful in today's conditions. A field study was conducted and interviews were held with experts and experienced people in their fields. Issues were examined in light of obtained findings and consequently solution proposals considered to make a contribution were offered.