Bayburt'taki hafızlık geleneğinin tarihi süreç içerisindeki durumu Oruçbeyli Kur'an Kursu örneği
The situation of memory tradition in Bayburt in the historical process the example of Oruçbeyli Qur'an Course
  1. Tez No: 1006865
  2. Yazar: SADRİ AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Kur'an-ı Kerim'in diğer ilahi kitapların uğradığı tahrifattan korunması amacıyla Hz. Muhammed (s.a.v) döneminden itibaren yoğun çaba gösterilmiş; sahabeler Kur'an'ın ezberlenmesi ve korunması için sistemli bir faaliyet yürütmüştür. Kur'an'ı ezberleme geleneği, Hz. Peygamber dönemiyle sınırlı kalmayıp sonraki dönemlerde de devam etmiş ve farklı coğrafyalarda hafızlık uygulamaları ortaya çıkmıştır. Bu çalışma, Türkiye'de sürdürülen hafızlık geleneği içerisinde Bayburt ilinin konumunu ele almakta ve özellikle“Bayburt'taki Hafızlık Geleneğinin Tarihi Süreç İçerisindeki Durumu: Oruçbeyli Kur'an Kursu Örneği”ni incelemektedir. Araştırmanın amacı, Bayburt'ta hafızlık geleneğinin tarihsel gelişimini ortaya koymak, günümüzde bu geleneğin nasıl sürdürüldüğünü belirlemek ve bu süreçte karşılaşılan sorunları tespit etmektir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni benimsenmiştir. Veri toplama sürecinde doküman analizi, mülakat ve gözlem teknikleri kullanılmıştır. Araştırma, Bayburt ilinde hafızlık eğitimi veren Kur'an kursları ile sınırlıdır. Çalışma kapsamında Bayburt'ta din eğitimi ve hafızlık geleneğinin tarihsel arka planı, medreselerden günümüze Kur'an kurslarının gelişimi ve bu kurumların yetiştirdikleri hafız sayıları incelenmiştir. Ayrıca Kur'an kurslarının genel durumu ile öğreticilerin hafızlık eğitimine ilişkin deneyimleri değerlendirilmiştir. Kur'an kurslarının oluşum ve işleyiş süreçlerinde etkili olan yerel destek mekanizmaları da araştırmanın ulaştığı bulgular arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Efforts to preserve the Qur'an from any form of alteration have been maintained from the time of the Prophet Muhammad (pbuh) to the present. During the Prophet's lifetime, the Companions played an active role in memorizing and safeguarding the Qur'anic revelation under his guidance. The practice of memorizing the entire Qur'an has continued throughout Islamic history and remains an important tradition in various Muslim societies today. This study examines the place of Bayburt within the broader context of Qur'an memorization (ḥifẓ) practices in Turkey, focusing specifically on the case of the Oruçbeyli Qur'an Course under the title“The Historical Development of the Tradition of Qur'an Memorization in Bayburt: The Case of Oruçbeyli Qur'an Course.”The aim of this research is to outline the historical development of the memorization tradition in Bayburt, to identify how this tradition is maintained in contemporary settings, and to determine the challenges encountered in the process. The study employs a qualitative research design using a case study approach. Data were collected through document analysis, interviews, and observations. The scope of the research is limited to Qur'an courses providing memorization training in the province of Bayburt. The study analyzes the historical background of religious education and Qur'an memorization in Bayburt, the transition from traditional madrasas to modern Qur'an courses, and the number of memorizers produced by these institutions. It also examines the general condition of the Qur'an courses and the experiences of instructors involved in memorization training. Additionally, the role of local support mechanisms in the establishment and functioning of these courses constitutes one of the key findings of the research.