Kur'ân kurslarında hafızlık ve İslami ilimler eğitimi: Sultanbeyli Merkez Kur'ân Kursu örneği
Hafiz and Islamic sciences education in Qur'an courses: The case of Sultanbeyli Central Qur'an Course
  1. Tez No: 977669
  2. Yazar: MUHAMMET MAKSUT POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÖKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de din eğitiminin önemli bir unsuru olan Kur'ân kurslarında yürütülen hafızlık eğitimi ve İslâmî ilimler öğretimini, Sultanbeyli Merkez Kur'ân Kursu örneğinde incelemektedir. Söz konusu kurs, hem geleneksel yöntemlerle hafızlık eğitimi veren hem de örgün eğitimle entegre programlar sunan yapısıyla dikkat çekmektedir. Araştırmada, öğrencilerin hafızlık sürecinde yaşadıkları deneyimler, motivasyon kaynakları, aile desteği, zaman yönetimi ve akademik başarıları üzerindeki etkiler değerlendirilmektedir. Ayrıca kursun fiziki şartları, sosyal etkinlikleri ve öğrenci gelişimine katkısı ele alınmaktadır. Hafızlık eğitimi yalnızca ezberleme süreci değil, aynı zamanda sabır, öz disiplin ve sorumluluk bilincinin geliştiği bir hayat tecrübesi olarak tanımlanmakta; İslâmî ilimlerle desteklenmesi ise Kur'ân'ı anlama ve yaşama geçirme açısından güçlü bir zemin oluşturmaktadır. Öğrencilerin sosyal yaşamları, okul-kurs dengesi ve eğitici kadronun rolü de eğitimin kalitesine etki eden önemli unsurlar arasındadır. Çalışma, bu yönleriyle Sultanbeyli Merkez Kur'ân Kursu'ndaki hıfz ve İslâmî ilimler eğitiminin çok boyutlu etkilerini ortaya koyarak alana katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the memorization education and instruction of Islamic sciences offered in Qur'ān courses an essential component of religious education in Turkey through the case of Sultanbeyli Central Qur'ān Course. This institution stands out for providing traditional ḥifẓ training alongside formal education programs. The research explores students' experiences throughout the memorization process, their sources of motivation, family support, time management skills, and the impact on their academic performance. Additionally, the study evaluates the physical environment of the course, its social activity opportunities, and its contributions to student development. Ḥifẓ education is presented not only as a process of memorization but also as a life experience fostering patience, self-discipline, and a sense of responsibility. Supported by Islamic sciences, this process offers a strong foundation for understanding and practicing the Qur'ān. Students' social lives, the balance between school and course, and the role of instructors as role models are identified as key factors influencing educational quality. Overall, the study aims to reveal the multifaceted effects of ḥifẓ and Islamic sciences education at Sultanbeyli Central Qur'ān Course and to contribute to potential improvements in this field.