Seydişehir aluminasının metalografik parlatıcı olarak kullanım imkanlarının araştırılması
  1. Tez No: 47650
  2. Yazar: M.SERHAT BAŞPINAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEYTİN SAKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Alumina, metalografik numune hazırlamada, gerek kaba aşındırma gerekse ince parlatmada kullanılan önemli bir aşındırıcı sarf malzemedir. Metalografik numune hazırlama giderleri arasında da önemli bir yer işgal eder. Bu çalışmada, günümüzde hala yurt dışından ithal yolu ile ülkemize sağlanan, metalografik parlatmada kullanılan aluminaya yerli alternatif bulmak için, Seydişehir aluminasının özellikleri, karakterizasyonları yapılan diğer yabancı kaynaklı aluminaların özelliklerine yaklaştırılmaya çalışılmıştır. Seydişehir aluminasından hazırlanan ürün ile metalografik numuneler hazırlanmıştır. Yüzey pürüzlülükleri ve aşınma miktarları ölçülmüş ve diğer aluminalarla hazırlanmış numunelerin ölçülen değerleri ile karşılaştırma yapılmıştır. Sonuç olarak, hazırlanan Seydişehir aluminası, metalografik parlatmada diğer aluminalara göre yüzey pürüzlülüğünü azaltmada aynı etkiyi gösterdiği gözlenmiştir. Standart parlatma işlem şartları altında, Seydişehir aluminasının diğer aluminalara göre, yüzeyden daha az aşınmaya sebep olduğu gözlenmiştir, fakat bunun son metalografik inceleme için bir engel teşkil etmediği ve yeterli derecede iyi hazırlanmış yüzeyler elde edildiği gözlenmiştir. Seydişehir aluminasını ön hazırlama işleminden geçirdikten sonra metalografik amaçlar doğrultusunda kullanmak, Seydişehir aluminasına katma değer kazandıracaktır. XIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Alumina is the most important abrasive consumable both in coarse grinding and fine polishing of the metallographic sample preperation. Its price is one of the the most highest price in metallographic sample preperation costs. In this study, Seydişehir alumina's characteristics are tried to make similar to the other two foreign aluminas, which are still imported from other countries. Characterization study is done on both Seydişehir and other aluminas. Metallographic samples are prepared by abrasive solutions which are produced from preconditioned Seydişehir alumina. Surface roughness and wear amount of each sample is measured and compered with other samples which are prepared with other aluminas. As a result, Seydişehir alumina has sufficient capasity to reduce surface roughness as similar as other aluminas. Seydişehir alumina cause lower wear than other aluminas but this doesn't create a barier for Seydişehir alumina in using metallographic polishing, because sufficiently good metallographic surfaces were produced by Seydişehir aluminas. So its possible to add extra value to the Seydişehir alumina by prepearing it for metallographic purposes. XIV