Altın Orda devletinin iktisadi tarihi (XIII-XV. yüzyıllar)
Economic history of golden horde (Between XIII th and XV th centuries)
  1. Tez No: 476509
  2. Yazar: EMEL KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 701
Özet
Doktora tezi olarak hazırlanan bu çalışmada Altın Orda Devleti'nin İktisadî tarihi incelenmiştir. Tez kaynak ve araştırmalar, giriş ve beş bölümden oluşmaktadır.Altın Orda Devletinin iktisadî politikaları, devletin tarım ve hayvancılık tarihi, iç ve dış ticareti, Altın Orda Hanlarının, ülkelerinde ticareti teşvik etmek için Venedik ve Ceneviz tüccarlarına verdikleri ticarî yarlıklar ve Rus Metropolitlerine verdikleri iktisadî muafiyet belgeleri niteliğindeki yarlıkların incelenmesi Altın Orda iktisadî tarihinin aydınlanması açısından son derece önemlidir. Altın Orda Devleti sınırlarında esnaf ve zanaatkâr örgütlenmeleri, devletin uyguladığı iktisadî politikaların sosyal ve kültürel alana etkileri araştırılmıştır. Altın Orda Devleti'nin iktisadî tarihini konu edinen bu tez çalışması ile gerek ülkemizde ve gerekse yurtdışında bu konuda yapılmış çalışmalara katkı sağlanması amaçlanmıştır. Bu çalışmada Altın Orda Devleti'nin iktisadî siyaseti, tarih ve iktisat tarihi bilim dallarının araç ve metotları dikkate alınarak incelenmiştir. Tez çalışması, arşiv belgeleri ve arkeolojik malzemeler gibi birinci el tarih kaynaklarının yanı sıra çeşitli dillerde yapılmış tetkik eserlere dayanılarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The economic history of Golden Horde has been analysed in this PhD dissertation study. The dissertation consists of resources, definition of research works, introduction and five main chapters. Analysing the economic policies of Golden Horde, its agricultural and animal husbandry history, the commercial yarliqs given by the Golden Horde rulers to Venetian and Genovese tradesmen and economic exemptions given to Russian Metropolitans in order to encourage domestic and foreign trade is very important in terms of lightening the economic history of Golden Horde. The craftsmen and tradesmen's getting organised in Golden Horde, the impact of state's economic policies of Golden Horde on the social and cultural life has been researched. This dissertation which is about the economic history of Golden Horde aims to make contribution to the researches at home and at international arena. In this study, the economic history of Golden Horde has been analysed, considering the tools and methods of history and economic history disciplines. This dissertation has been prepared not only based on such firsthand materials as archive documents and archaeological materials but also analysing works published in various languages.