Herbert George Wells'in Körler Ülkesi ve Ursula K. Le Guin'in Karanlığın Sol Eli eserlerinde gerçeklik-algı ilişkisi ve gerçekliğin yeniden kurgulanabilmesi
The Relationship Between Reality and Perception and The Construction of Reality in the Literary Works of The Country of the Blind by Herbert George Wells and The Left Hand of Darkness by Ursula K. Le Guin
  1. Tez No: 476508
  2. Yazar: YAĞMUR KIZILAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK EGE UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Herbert George Wells'in Körler Ülkesi(1904) ve Ursula K. Le Guin'in Karanlığın Sol Eli (1969) Eserlerinde Gerçeklik-Algı İlişkisi ve Gerçekliğin Yeniden Kurgulanabilmesi başlıklı bu tezde, gerçeklik olgusunun adı geçen eserlerde işleniş şekli ve bu olgunun farklı şartlar ve ortamlar içinde değişen algıya bağlı olarak nasıl yeniden yaratılabileceği ele alınmıştır. Birinci bölümde Körler Ülkesi ve Karanlığın Sol Eli eserlerinde gerçekliğin farklı sosyal ve kültürel koşullar ve ortam içerisinde yeniden şekillenen bir olgu olduğu sosyal gerçekçilik kuramı çerçevesinde incelenmiştir. İkinci bölümde,Körler Ülkesi'nde görme duyusunun ve Karanlığın Sol Eli'nde ise cinsiyet kavramının olmamasından yola çıkılarak belirli kavramların yokluğunun sunulan gerçeklik içindeki yerinin ne olduğu ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, her iki eserde de yaratılan eşsiz gerçeklik temsili içerisinde, zıtlıklar üzerine kurulu bir ikili sistem anlayışının ortadan kalkması veya değişime uğraması meselesi ele alınmıştır.Körler Ülkesi'nde görme-körlük ikiliğinde bu kavramların birbirine olan konumlarının tersine dönmesinden ve Karanlığın Sol Eli'nde erkek/kadın, hükmeden/hükmedilen, güçlü/güçsüz gibi ikiliklerin ortadan kalkmış olmasından yola çıkılarak, zıtlıkları/ayrımları oluşturan dinamiklerin alternatif gerçekliklerde nasıl değişime uğrayabildiği ve Batı düşünce geleneğinde çok temel bir yere sahip olan bu zıtlıkların temelde kurgulanabilir oldukları fikri üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde, her iki eserde sosyal ve kültürel olarak yaratılmış kavramlar üzerinde durulmuştur.Körler Ülkesi için engellilik kültürel-toplumsal algı ve şartlarla yaratılan bir kavram olarak ele alınırken, Karanlığın Sol Eli'nde cinsiyetin sosyal bir olgu olması üzerinde durulmuştur. Sonuç olarak, bu çalışma, Körler Ülkesi ve Karanlığın Sol Eli'nde yaratılan alternatif gerçeklikler aracılığıyla gerçeklik dediğimiz olguyu sorgulamayı ve farklı gerçeklik biçimlerinin var olabileceğini göstermeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation, entitled The Relationship Between Reality and Perception and The Construction of Reality in the Literary Works of The Country of the Blind (1904) by Herbert George Wells and The Left Hand of Darkness (1969) by Ursula K. Le Guin investigates the way the concept of reality is inquired in these literary works and how the concept of reality can be constructed depending on the perception which changes in different settings and conditions. In Chapter One, the idea that reality is a construct shaped in different social and cultural conditions is analyzed within the framework of the theory of social construction of reality. In Chapter Two, by considering the absence of eyesight in The Country of the Blind and the absence of gender in The Left Hand of Darkness, the concept of absence is analyzed. In Chapter Three, the deconstruction/reversal of binary oppositions is studied. In The Country of the Blind, within the binary opposition of vision and blindness, the hierarchical position of these concepts is reversed and in The Left Hand of Darkness the binary opposites of man/woman, dominant/submissive, strong/weak are eliminated, suggesting that the binary oppositions which have a fundamental place in the tradition of Western thought are basically constructed concepts. In Chapter Four, disability in The Country of the Blind and gender in The Left Hand of Darkness are discussed as the socially and culturally constructed concepts. In conclusion, this dissertation offers an examination of the construction of the concept of reality in the selected texts.