Azerbaycan'da Sovyet rejiminin kuruluşu ve Kızıl Kırgın (Repressiya)
The establishment of Soviet regime in Azerbaijan and Red Terror (Repression)
- Tez No: 476512
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 325
Özet
Bu çalışmada Sovyet Dönemi Azerbaycan'da uygulanan Repressiya Politikası ele alınmakta, Repressiya Politikası'nın Azerbaycan'da uygulanmasına neden olan iç-dış unsurlarla beraber politikanın uygulanması irdelenmiştir. Bununla birlikte Azerbaycan'ın 20.yüzyılda geçirdiği sosyo-ekonomik değişimin tarihsel süreci ve Türk Dünyası'na büyük katkı sağlayan aydınlar sınıfının ortaya çıkışı incelenmiştir. Ayrıca Azerbaycan'ın bağımsızlığa giden yolda Osmanlı Devleti'nin fikrî ortamı ve Rus Devrimleri izah edilerek, bunların Azerbaycan üzerindeki etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ardından sovyetlerin Azerbaycan'ı işgali ve sovyetleşme süreci ortaya konularak, sovyet gizli polisinin (ÇEKA,NKVD) Bolşevik devriminde edindiği tecrübeyi Azerbaycan'da tatbik edişi ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Tüm bunlarla beraber Repressiya Politikası'nın Azerbaycan'da uygulamaya konulması, kurumlarda yapılan uygulamalar ve aydınların tutuklanması süreci irdelenmiş, aydınların sorgu tutanakları vasıtasıyla sovyet makamının suçlamalarının tutarlılığı üzerine yorumlamalar yapılmıştır. Genel itibariyle bu çalışma, Azerbaycan'da uygulanan Repressiya sürecinin öncesi, nedenleri, icrası ve sonrasını bir arada ortaya koyma çabası içerisindedir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the Repressive Policy of the Soviet period in Azerbaijan and examines the application of politics together with the internal and external elements that have led to the implementation of the Repressive Policy in Azerbaijan. However, historical process of socio-economic change of Azerbaijan in the 20th century and the emergence of a class of intellectuals who have contributed greatly to the Turkic World has been examined. Moreover, on the way to the independence of Azerbaijan, the ideological environment of the Ottoman Empire and the Russian Revolutions were explained and the effect on Azerbaijan was tried to be revealed. Then the Soviets' occupation of Azerbaijan and the process of sovietization were revealed and it was attempted to uncover the experience of the Soviet Secret Police (ÇEKA, NKVD) in the Bolshevik Revolution in Azerbaijan. The implementation of the Repressive Policy in Azerbaijan, the practices carried out in the institutions and the arrest of the intellectuals were examined and interpretations were made on the consistency of the accusations of the Soviet authorities through the investigation process of the intellectuals. To sum up, In general, this work is in an effort to put together the causes and the after-effects of the Repressive period in Azerbaijan.