Sınıf ve kültürel kimlikler üzerinden katı atık toplayıcılarının gündelik çalışma pratikleri: Ankara ilinde nitel bir araştırma
Waste pickers' daily working practices via class and cultural identities: A qualitative research in Ankara
- Tez No: 476511
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY SAVCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 338
Özet
Katı atık toplayıcıları yaşamlarını çöp toplayarak kazananlar, gelişmekte olan ülkelerde geri dönüşüm sisteminin kilit aktörleridir. Oldukça eski bir tarihçeye sahip toplayıcılık faaliyetinin son dönemlerde özellikle Türkiye'de görünür olmasının sebebi geri dönüşüm faaliyetinin yaratmış olduğu paylaşıma açık rant unsurunun geri dönüşüm aktörleri arasında paylaşılma mücadelesi ve bu süreçte toplayıcıların zincir dışında bırakılma amacıdır. Dünya genelinde söz konusu zincirin içinde kalabilmek için kati atik toplayıcılarının örgütlenme örneklerine sıkça rastlanırken Türkiye için benzer bir mücadelenin henüz gelişim aşamasında olduğu söylenebilir. Bu çalışma Türkiye'deki katı atık toplayıcılarının sınıf ve kültürel kimlik ekseninde mevcut durumlarını ortaya koyarak örgütlenme deneyimlerini, yaşam pratiklerini keşfetme amacıyla kaleme alınmıştır. Aynı zamanda bu çalışma özellikle katı atık yönetimi konusunda söz sahibi olan tarafları bilgilendirme ve katı atık yönetmeliğinin yeniden düzenlenme aşamasında taraflarla diyalog kurma amacı taşırken, katı atık toplayıcılarının örgütlenme ihtiyaçlarına da yön verme düşüncesindedir.
Özet (Çeviri)
Waste pickers are the key actors in the recycling system in developing countries, winning their lives by garbage collection. Waste picking activities has a long history however it has recently been faded out in Turkey. The main reason of this visibility situation depends on the conflicts between recycling actors in order to share unearned income and to exclude waste pickers from this recycling chain. It can be said that while the organization examples of waste pickers are frequently encountered in order to stay within the chain of the world in general, a similar struggle for Turkey is still in development stage. This study has been carried out in order to reveal the current situation of waste pickers in Turkey on the axis of class and cultural identity and to discover organization experiences and life practices. At the same time, this study is also intended to inform the parties who are a part of waste management and to direct the organization needs of waste pickers while aiming to establish dialogue with the parties in the reorganization phase of waste management.