Azerbaycan'ın yakın tarihinde milli kimlik arayışları üzerine sosyolojik bir inceleme
- Tez No: 140837
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
ÖZ Azerbaycan, tarih boyu toplumsal olayların şekillendiği, tarz ve biçim aldığı bir bölgedir. Bugün Azerbaycan'ın sosyal yapısında ve kimliğinde bu tesirlerin izlerine yoğun olarak rastlanmaktadır Her şeyden önce Azerbaycan kimliğini taşıyan toplum parçalanmış bir millet konumundadır. Sovyet Azerbaycan'ı olarak bilinen topraklarda kurulan bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti dışında, milletin büyük bir kısmı İran rejimi altında Güney Azerbaycan topraklarında yaşamaktadır. Bu parçalanmış kimlik, bir tek millet yapısının temellerini esas alacak milli kimlikten söz etmeye fırsat vermemektedir. Bu tez, Azerbaycan'ın son üç yüz yılım sosyolojik temeller doğrultusunda değerlendirirken, tarihsel durumunu, kültürel yapışım, sosyal kimliğini açığa çıkartmak amacındadır. Azerbaycan, Rusya tarafından işgal edildiği tarih olan 1828 'den ilk Azerbaycan milli devletinin kuruluşu olan 191 8'e kadar olan dönem siyasi ve kültürel alanlarda millet ve milliyet düşüncesinin oluşumuna sahnedir. Sovyet döneminde Azerbaycan'da milli kimliği yok etme çabalan ve sistem içerisinde Azerilerin milli kimlik uğrunda yapılan mücadeleleri, ortaya çıkmaktadır. Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra Azerbaycan bağımsızlığım kazanmak için mücadele etmiş ve bağımsızlıktan sonra ülkede milli kimlik tartışmaları yeniden yaşanmaya başlamıştır. Azerbaycan'da yaşanan bu gelişmeler ve milli kimlik tartışmaları sosyolojik veriler ışığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Azerbaijan is a region that social events has shaped, styled and formed through the history. Today the footprints of these effects can be encountered densely in the social structure and identity of Azerbaijan. Firstly the society which holds Azerbaijani identity is a divided nation. The majority of nation lives under the Iranian regime in Southern Azerbaijan i.e. out of independent Azerbaijan. This parted identity does not allow us to speak about national identity which originates from the fundamentals of single nation structure. The objectives of this thesis to uncover historical position, cultural body and social identity along with examining the last three centuries of Azerbaijan according to principles of sociology. Azerbaijan was a stage of the formation of nation and nationality idea in the fields of politics and culture from the Russian invasion in 1828 to the first Azerbaijan national state established in 1918. The efforts to eliminate the national identity and the struggles of Azerbaijani people for their national identity in the system came out in the Soviet period Azerbaijan. After the collapse of Soviet Union Azerbaijan won independence and later the arguments on national identity started again in the country. These developments and arguments on national identity which are lived in Azerbaijan studied under the lights of sociological data.