XIV. YY Balkanlar ve Anadolu'da Katalanlar
In XIV. century Balkans and Anatolia Catalans
- Tez No: 476525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Dördüncü Haçlı Seferi'nin ardından Haçlılar ve Venedikliler İstanbul'u yağmalamış ve Bizans İmparatorluğu'nu kendi aralarında paylaşmıştır. Caltabellota barışından sonra işsiz kalan Roger de Flor önderliğindeki Katalan Birliği işsiz kalınca kalınca II. Andronikos Palaiologos'un hizmetine girmiştir. Böylece 1303'da 8000 oluşan Katalan Birliği İstanbul'a gelmiştir. Kyzikos'tan yola çıkan Katalan Birliği Germiyan Beyi Alişiroğlu I.Yakup Bey'in hâkimiyetinde olan Angir (Kiliseköy)'i ve Philadelphia (Alaşehir)'i ele geçirmiştir. Roger de Flor 23 Mart 1305'da IX. Mikhail'in Edirne'de ki sarayında Alanların da yardımıyla öldürülmüştür. Katalan Birliği Apros'ta elde ettiği zaferin ardından Rhaidestos (Tekirdağ) ve Sthenia (İstinye) 'ye doğru saldırıya geçmiş ve Bizans halkını vahşice katletmiştir. Bu arada Karesi Türklerinden Halil Ece Melik komutasında ki Türkopoller ile Katalan Birliği'ne katılmıştır. Katalanlar müttefikleri Türklerle birlikte Vize, Maroneia'yı yağmalamışlardır. Katalan Birliği Rodop Dağlarını geçerek Makedonya'ya girmiş ve Selanik'yi kuşatmış ve Aynaroz Dağı'nda bulunan sayısız manastırı yağmalamışlardır. 1309'da ise Tesalya'nın ovalarına girerek yağmalamaya devam etmişlerdir. Mora'ya geçen Katalanlar Tesalya ve Epirus'ta Gautier de Briennenin düşmanlarını yenilgiye uğratmıştır. 15 Mart 1311'da Cephissus Savaşı'nda karşı karşıya gelmişlerdir. Katalan Birliği bu savaşı kazanmış ve Atina Dükalığı'nı ele geçirmiştir. Böylece Katalan Birliği Atina ve Thebes'e hâkim olmuştur. Don Alfonso Fadrique Aydın ve Menteşe Beylikleriyle 1318 ile 1329 yılları arasında yakın işbirliği içinde olmuş ve Ege Denizi'nde yayılmışlardır. Venedik Katalan Birliği Türkler arasındaki işbirliği yüzünden ekonomik olarak etkilenmiştir. 1379 'de Navarrese Birliği Thebes'i ve Atina Dükalığı'nın kuzeyini ele geçirmiş böylece Atina Dükalığı'nın gücü azalmıştır. 1388'de Korinth Lordu Nerio Acciajuoli Kaledes Savaşı'nda Katalan Birliği'ni yenmiş böylece Atina Dükalığı'nın hâkimiyeti sona ermiştir.
Özet (Çeviri)
The Cusaders and Venetians sacked Constantinople in the Fourth Crusade and shared the Byzantine Empire. After the Peace of Caltabellotta Catalan Company offered to enter into Andronicus II.'s service so in 1303 Catalan Company which consisted of 6500 soldiers came to İstanbul. Catalan Company landed Cyzicus and defeated Karesi Principality. Catalan Company defeated Germiyan- Oghlu Yakup I. Beg, captured Angir and Philadelphia. Roger de Flor visited Michael IX. Palaiologos but he was assassinated by Alans in Michael IX. Palaiologos's palace. After Apros victory Catalan Company triumphed and plundered Rhaidestos and Sthenia. In the meanwhile Halil Ece's soldiers and Turcopoles joined Catalan Company and they plundered Vizii and Maroneaia together. Moreover Catalan Company passed Rhodopsin Mountains and entered Macedonia, sieged Thessalonica. Also they plundered Mont- Athos's monasteries. Then They entered Thessaly's plains and continued plunder. In 15 March 1311 they met at the Battle of the Cephissus, defeated Gautier de Brienne and captured Duchy of Athens. They dominated Thebes and Athens. Don Alfonso Fadrique time Catalan Company expanded its boundaries. Don Alfonso Fadrique cooperated with Aydın-Oghlu principality and Menteshe principality between 1318 and 1329 so Turks spreaded in the Aegean Sea. Venice's trade was interrupted and it was affected economically because of the Catalan Company and Turks cooperation. In 1379 Navarrese Company captured Thebes and the north of the Duchy of Athens thus the power of the Duchy of Athens reduced. In 1388 Corinth lord Nerio Acciajuoli defeated Catalan Company at the Caledes War so Duchy of Athens domination ended.