Mir Seyyid Şerif hayatı ve divanın tenkitli metni
Life of Mir Seyyid Şerif and a critical analysis of his divan
- Tez No: 304153
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHAD EMİRÇUPANİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 184
Özet
1370-1507 yılları arasında egemenlik süren Timur İmparatorluğu, geniş bir coğrafya üzerinde etkili olmuştur. Timur, İranlılara karşı kazandığı askeri zaferi ile İran'da yeni bir medeniyet meydana getirmek istemiş olsa da bunda yeterince başarılı olamamıştır. Yine de İran'ın sosyal ve idari işlerinde köklü olmayan birtakım değişiklikler yapabilmiştir. ?Timurlular dönemi İran medeniyeti, Samaniler ve Selçuklulara dayanan, Harzemşahlar ve Moğollar'ın takipçisi olarak bilinir.Timur'un 30 yıllık dönemi İranlılar için korku, yağmalama, vahşet ızdırap ve kargaşa dönemi idi. Buna rağmen Fazlullah-ı Hurufî (ö. 796/1394) XIV. yüzyılda İran'da mistik ve felsefi bir akım olan Hurufîliği kurmuştur. Bu akımın izleri XVII. yüzyıla kadar Anadolu ve Balkanlara uzanmaktadır.Çalışmamıza konu olarak seçtiğimiz Mir Seyyid Şerîf (ö.?), Hurufîliği yaymak için Anadolu'ya geçmiş ve Fazlullah'ın ilk halifelerinden olmuştur. Mir Seyyid Şerîf, kendi ifadelerinden anladığımız kadarıyla, İran asıllı ve Amüllüdür (Babül). Şair'in doğumu ve ölümü ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte, XIV. yy. olduğunu söyleyebiliriz. İranlı asıllı olan Mir Seyyid Şerîf, Fazlullah-ı Hurufî'nin kurmuş olduğu Hurufîlik akımını benimsemiş, Fazlullah'ın öldürülmesi ile birlikte Anadolu'ya gelerek Hurufîliğin savunucularından olmuştur.Mir Seyyid Şerîf Hayatı ve Divanın Tenkitli Metni adlı bu çalışmamız, iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde şairin hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında bilgi sunulmuş. İkinci bölümde, divanının tenkitli metni verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Empire, whıch ruled between 1370 and 1507. Was effect?ve over a very large geography. Although Timur wanted to create a new civilization in Iran after he gained a victory over the Iranians, he couldn?t succeed in it well enough. Nevertheless, he managed to lead to same non-radical changes in social and political life of Iran. The Iranian civilization of the Timur dominance is know to be the follower of the Kharzem shah State and the mongols, which can be connected to the Samanids and the Seljuks.The 30-year period of governance of Timur in Iran was a period of fear, plunderage, savagery, suffering and riot fort he Iranian. Nevertheless, Fazlullah-ı Hurufi established Hurufism, a mystical and philosophical movement, in Iran in the 14th c. The traces of this movement can be traced back to Anatolia and the Balkans of the 8th century.Mir Seyyid Şerîf, whom this study is intended to examine, came to Anatolia to spread Hurufism and became one of the caliphs of Fazlullah. As far as we learn from his own expressions, Mir Seyyid Şerîf was of Iran origin and from Amul (Babul). Despite lack of reliable information relating his birth and death, it might be argued that he lived in the 14th c. A man of Iran origin, Mir Seyyid Şerîf adapted Fazlullah-ı Hurufi?s Hurufism and went to Anatolia following Fazlullah-ı murder to spread Hurufism.The present study, titled ?Life of Mir Seyyid Şerîf and A Critical Analysis of His Divan? is made up of two parts. The first part gives information about the poet?s life, literary craftsmanship and works. The second part includes a critical text of his divan.