18. yüzyıldan günümüze: Kendi kaderini tayin hakkı
From 18th century until today: The right of self-determination
- Tez No: 476533
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA KESKİN ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Law, Political Science, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışmanın amacı, kendi kaderini tayin hakkının evrimsel gelişimini ele almaktır. Çalışma, bu bakımdan, dört ana safha üzerinden temellendirilmiştir: Fransız Devrimi ve Avrupa'da milliyetçiliğin yükselmesi, I. Dünya Savaşı ve Paris Barış Konferansı, BM'in kurulması ve dekolonizasyon sürecinin başlaması, komünist rejimlerin yıkılması ve yeni modellerin ön plana çıkması. Çalışmanın ortaya koyduğu üzere, kendi kaderini tayin hakkı bu yolculukta neredeyse iki asır boyunca ulus-devletle özdeşleştirilmiştir. Ancak küreselleşme, bu özdeşliği bozmaya aday bir gelişme olarak, kendi kaderini tayin hakkının özerklik, çokkültürcülük, daha demokratik yönetimler gibi yollarla da sağlanabileceğini ortaya koymuştur. Çalışma bu evrimsel süreci kabul etmekle birlikte, kendi kaderini tayin hakkı ile ulus-devlet ve milliyetçilik arasındaki güçlü bağın küreselleşmeye rağmen devam ettiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to delineate the evolution of the right of self-determination. From this point of view the study is based on four stages: French Revolution and the rise of nationalism in Europe, First World War and Paris Peace Conference, United Nations and the process of decolonization, the end of communist regimes and the emergence of new models. As the study indicates, in this journey the right of self-determination has been equivalent to the nation-state. But globalization, while offering new ways of self-determination such as different autonomy models, multiculturalism, more democratic governments, as a result, has risen as an alternative for that equation. Although the study accepts this evolution of the right of self-determination, it also draws attention to the fact that the strong relationship between the right and nation-state and nationalism has despite globalization continued.