Paylı mülkiyet kavramı ve paylı mülkiyetin sona ermesi
The concept and termination of joint ownership
- Tez No: 476534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ABİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Paylı mülkiyet; en az iki kimsenin, belirli pay oranları dâhilinde, aynı zaman diliminde belirli bir eşya üzerinde mülkiyet hakkına sahip bulunmalarıdır. Belirlenen pay oranları, paydaşların paylı mülkiyet ilişkisindeki hak ve yetkilerinin karşılığıdır. Paylı mülkiyetin kurulmasına, idame ettirilmesine ve sona ermesine ilişkin ayrıntılı düzenlemeler, 4721 sayılı Türk Medeni Kanununda yer almaktadır. Paylı mülkiyet ilişkisinde, payların neyi ifade ettiği üzerine öğretide görüş birliği bulunmamaktadır. Bir görüşe göre, paylar, eşyanın fiziki olarak bölünmesi sonucu oluşmuştur. Bu görüşün kabulü mümkün değildir. Bir eşya, fiziki olarak bölünmüş ve parçalara ayrılmış ise, artık birden fazla eşyadan bahsetmek gerekir. Diğer bir görüşe göre, paylar bölünen mülkiyet hakkını temsil eder. Mülkiyet hakkının bölündüğü görüşünün kabulü de mümkün değildir. Zira bir eşya üzerinde birden fazla kimsenin mülkiyet hakkına sahip olması ile mülkiyet hakkının bölünmesi aynı şeyi ifade etmemektedir. Bizim de katıldığımız görüşe göre ise, paylar, bölünen hak ve yetkileri ifade etmektedir. Gerçekten de, paydaşlar, kural olarak payları nispetinde hakka sahip olur ve yükümlülüklere payları oranında katlanırlar. Tezin ilk bölümünde, paylı mülkiyet kavramı açıklandıktan sonra paylı mülkiyetin hukuki niteliği ortaya konulmaya çalışılmış, paylı mülkiyet ilişkisinin nasıl doğduğuna değinilmiş ve nihayet paydaşların payları bakımından durumları incelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde, paydaşların malın bütünü bakımından sahip olduğu yetkilerin neler olduğu, yükümlülüklere katılma biçimleri, paylı mülkiyetin yönetiminin nasıl gerçekleştiği ve paylı mülkiyet ilişkisinin sona erme çeşitleri üzerinde durulmuştur. Nihayet, tezin son bölümünde, paylı mülkiyet ilişkisi sona erdiğinde paylaşmanın ne şekillerde yapılabileceği ve yapılış usulleri anlatılmaya çalışılmıştır. Paylı mülkiyetin sona ermesi aşamasında, paydaşlar arasında menfaat çatışmaları meydana gelebilmekte, paylı mülkiyet konusu malın paylaşılması noktasında uyuşmazlıklar çıkabilmektedir. Bu uyuşmazlıkların çözümünde, paylı mülkiyetin sona ermesinde her bir paydaşın sahip olduğu hak ve yetkilerin belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Çalışmamızda, paylı mülkiyet ilişkisinin hukuk sistemimizdeki yerinin ortaya konulması ve sona ermesinde paydaşların sahip oldukları hak ve yetkilerin tespiti hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Joint ownership is a type of ownership where at least two people or organisations co-own at different percentages the property rights of the same property in the same period of time. The designated share percentages represent the rights and power of the proprietors on the concerning property. The establishment, execution and termination of a joint ownership relation are regulated in details in the Article 4721 of the Turkish Civil Code. Although the doctrine does not offer a consensus on the origins of the joint ownership, the view, suggesting that it ensued from the physical partition of a property, cannot be considered within reason as a property would form multiple smaller pieces, namely more than one properties, when physically partitioned. Another view argues that the shares represent the prorated property right. The latter too, is not sensible as more than one proprietor's ownership on the property is different than the proration of the property right. The common view, which is also employed by us, however, suggests that the shares represent the parts of the prorated right and power. Indeed, shareholders' rights and liabilities are limited to the percentage of their shares in the property. The first chapter of the study provides the definition of joint ownership and takes on its legal character, as well as the manner of establishment of a joint ownership relation before looking at the status of shareholders in accordance with the amount of their shares. In the second chapter, the study focuses on the scope of the rights to which the shareholders are entitled with respect to the entire property, the manner of participation in the liabilities, the management of joint ownership and the types of termination of a joint ownership relation. Finally, in the last chapter of the study, we look at the methods and manners of distribution upon the termination of a joint ownership relation. Conflicts of interest or disputes regarding the manner of the distribution of the shares may occur among the shareholders. Determination of the rights and power held by each shareholder is crucial in the settlement of such disputes, which may arise in case of termination of the relation. The objective of our study is to point out to the place of joint ownership relation in the Turkish law and identify the rights and power, with which the shareholders are entitled upon the termination of the relation.