Özel sektör ve kamu sektöründe muhasebe standartları kapsamında konsolide finansal tabloların hazırlanması: Özel sektör uygulamasına yönelik örnek çalışma
The preparation of consolidated financial statements at the context of accounting standarts in private sector and public sector: A case study for private sector application
  1. Tez No: 476551
  2. Yazar: CANSU CANEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN BAYAZITLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Özel sektör ve kamu sektörü için, son yıllarda konsolide finansal tabloların hazırlanması, raporlanması ve sunumu oldukça önemli bir çalışma alanı haline gelmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda, birçok ülkede kamu ve özel sektör raporlama stratejilerinin ortak bir noktada buluşma eğilimi artmıştır. Finansal tabloların oluşturulma amacı, bir işletmenin finansal performansını, finansal durumunu, özkaynaklarını ve nakit akışlarını doğru ve tarafsız bir biçimde yansıtmaktır. Bu nedenle konsolide raporlar, gerek kamu sektöründe hükümetlerin; gerekse özel sektörde faaliyet gösteren kurumsal firmaların nasıl bir performans sergilediğini göstermek için önemli bir yol göstermektedir. Özel sektörde faaliyet gösteren işletmelerin, konsolide finansal tabloları hazırlarken uymakla yükümlü oldukları“TFRS-10 Konsolide Finansal Tablolar”standardı, bir veya daha fazla bağlı ortaklığa sahip bir ana ortaklığın mali tablolarını düzenlemesine ilişkin esasları“kontrol”tanımı ve tek bir kontrol modeli üzerine kurularak düzenlenmiştir. Özel sektöründe meydana gelen reformlar ile birlikte; kamu sektöründe yeni kamu anlayışı ortaya çıkmıştır ve bunun sonucunda, nakit bazlı muhasebe sisteminden tahakkuk esaslı muhasebe sistemine geçiş yaşanmıştır. Bu durum konsolide finansal tabloların kamuya açılması düşüncesinin yaygınlaşmasını beraberinde getirmiştir. Kamu sektörü için konsolide finansal tablo hazırlanması hakkındaki araştırmalar bir süredir pek çok çalışmaya konu olmuştur ve bu kapsamda özel sektördeki Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarına benzer, Uluslararası Kamu Sektörü Muhasebe Standartları yayınlanmıştır. Bu çalışmada, konsolide finansal tabloların hazırlanmasına yönelik kamu sektörü ve özel sektörde yer alan muhasebe standartları ile bu standartların aralarındaki farklar ve benzerlikler üzerinde durulmuştur. Örnek çalışmada, özel sektörde yer alan bir grup işletmesinin hazırlamakla yükümlü olduğu finansal tablolarını UFRS-10- Konsolide Finansal Tablolar Standardı kapsamında ne şekilde hazırladığı üzerine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the preparation, reporting and presentation of consolidated financial statements have become a very important field of study for the private sector and the public sector. The result of the researches show that, in many countries, the tendency of public and private sector reporting strategies meet at a common point. Consolidated financial reports show how governments in the public sector or corporate firms operating in the private sector perform. The“IFRS-10 Consolidated Financial Statements Standard”, in which entities operating in private sector are obliged to comply with while preparing their consolidated financial statements, is based on a single control model with the definition of“control”for one or more subsidiaries. Along with the reforms that take place in the private sector, a new understanding emerged in the public sector, resulting in a transition from cash-based accounting to accrual-based accounting. This situation led to a widespread idea of applying the consolidated financial statements to the public sector. The research on consolidated financial statements in the public sector has been doing from a while and in this context, International Public Sector Accounting Standards, similar to private sectors standards, have been published. This study focuses on the accounting standards about consolidated financial statements in the public and private sectors and shows the main differences and similarities between them. In case study, it was studied how a group entity in the private sector are obliged to prepare its financial statements of according with IFRS 10 - Consolidated Financial Statements Standard.