Filozof İbn Ruşd: Şerhler üzerinden bir metafizik inşası
Ibn Rushd the philosopher: A construction of metaphysics through his commentaries
  1. Tez No: 476550
  2. Yazar: HARİS MACİC
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHRULLAH TERKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
Bu çalışma, İbn Ruşd'ün felsefî şerhlerine dayalı olarak onun metafiziksel konularına dair görüşlerini ortaya çıkarmayı hedeflemiştir.Buna uygun olarak, İbn Ruşd'ün düşüncesinde bir ilim olarak metafiziğin nasıl kurgulandığından yola çıkılarak, onun bu ilim dâhilinde addedilen meseleleri nasıl tartıştığı ve hangi sonuçlara ulaştığı ortaya koyulmuştur.İbn Ruşd'ün ontoloji ve teoloji olmak üzere başlıca iki kısma ayırdığı metafiziksel araştırma, özellikle onun felsefî şerhleri ekseninde değerlendirilmiştir.Bunun sebebi ise bizzat İbn Ruşd'ün diğer bazı eserlerinde nihâî felsefî kanaatlerinin söz konusu şerhlerde bulunduğunu vurgulamasıdır.Bu aynı zamanda, başta Tehâfutu't-Tehâfut olmak üzere, ona ait diğer 'polemik' eserlerin arka planında yatan düşünsel temellerin daha iyi anlaşılmasında katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Primary aim of this study is to reveal Averroes' metaphysical doctrines, particularly as articulated in his philosophical commentaries on Aristotelian corpus. Setting the scene with Averroes' elaborate conception of metaphysics as a science, the study goes on to show his arguments and conclusions regarding the various metaphysical problems as well as the manner of his engagement in the same.The hereby treatment of ontology and theology, which constitute the science of metaphysics as conceived by Averroes, is mainly and specifically centered on his philosophical commenataries. The reason behind this is Averroes' own adumbration, in some of his other works, as to where to look for his ultimate philosophical convictions. This also should provide us a glimpse at the philosophical backround of his 'polemical' works, such as Tahāfut al-Tahāfut, and contribute to our understanding of Averroes' intellectual heritage as a whole.