Sözleşme özgürlüğünün emredici hukuk kuralları çerçevesinde sınırlandırılması
The limitation of the freedom of contract by mandatory rules
- Tez No: 476554
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN İŞGÜZAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 413
Özet
Sözleşme ilişkileri, toplumsal yapının bütün katmanlarıyla temas içinde olan bir ağdır. Bu çalışmanın konusunu oluşturan sözleşme özgürlüğünün emredici hukuk kuralları çerçevesinde sınırlandırılması da bu temas noktalarını görünür kılmak için disiplinler arası bir yöntemle ele alınmıştır. Bu doğrultuda öncelikle sözleşme özgürlüğü ilkesinin felsefi temelleri Geç Skolastikler özelinde değerlendirilmiş, hemen ardından ise sözleşme özgürlüğünün modern haline hayat veren sosyoekonomik dönüşüm süreci, bu felsefi temellerle olan kopukluğu üzerinden tartışılmıştır. İkinci bölümde ise emredici hukuk kuralları özgürlük ve sınırlama arasındaki gerilim üzerine bina edilmiş, bu gerilimlerin bir eseri olan neoliberalizme ayrı bir başlık açılmıştır. Son kısımda ise emredici hukuk kurallarına aykırılığın hüküm ve sonuçları özellikle kanunun amacına uygunluk kriterine verilen günümüzdeki anlamın eleştirisi üzerinden tahlil edilmiş, bir çözüm önerisi olarak tahakkümsüzlük olarak özgürlük ölçütü ön plana çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Contracts based relationships is a web, which effects every layer in a community, if community will be accepted as a layered context. Main aim of this study is to understand and explain the framework of situations in which circumstances the freedom of contract is delimited by mandatory provisions within a multidisciplinary understanding. In this respect, the philosophical grounds of freedom of contract is assessed regarding late scholastics. Secondly, social and economical progress which paved the way of modern understanding of freedom of contract explored. On the other hand, regarding this transformation, one should say that it is lack of its philosophical roots. This issue is also examined thoroughly. In the second chapter, we accepted the puzzled situation between the freedom of contract and mandatory rules as main point of view. This puzzled situation created neo-liberalism and it is examined under a separate title within this chapter. In the last chapter, results of contradicting mandatory rules specified and explored especially, regarding the aim of the rule criterion. As a result, freedom as non-domination appeared as a suggestion to solve this very problem.