Rusya Federasyonu Anayasa Mahkemesi'nin temel hakların korunmasındaki işlevi
Russian Federation Constitutional court's function of basic rights protection
  1. Tez No: 476555
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZKAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MERİH ÖDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
Bu çalışma, Rusya Federasyonu Anayasa Mahkemesinin hukuki işlevine odaklanmıştır. Çalışmada anayasa yargısının ortaya çıkışı, Mahkemenin örgütsel yapısı ve işleyişine de yer verilmiştir. Ayrıca Rusya Federasyonu Anayasasında temel hak ve özgürlük anlayışı pek çok açıdan ele alınmıştır. Mahkemenin temel hakların korunmasındaki işlevi, kararları ile tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda çalışmanın Birinci Bölümü anayasa yargısının ortaya çıkışı ve tarihsel dinamiklerini içermektedir. İkinci Bölümde temel haklar tüm yönleriyle ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümünde ise Mahkemenin kararları doğrultusunda hakların yargısal korunmasında Mahkemenin yaklaşımı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, is focused on the legal function of the Constitutional Court of the Russian Federation. The emergence of the constitutional review, the organizational structure and functioning of the Court was also included in the study. In addition, the concept of fundamental rights and freedom in the Constitution of the Russian Federation has been dealt with in many respects. The function of the court in protecting fundamental rights has been tried to be determined by its decisions. In this context, the First Part of the study includes the emergence and historical dynamics of constitutional review. In the second part, fundamental rights are taken up in all aspects. In the third and final section, the Court's approach to judicial protection of rights was established in accordance with the decisions of the Court.