Halk kütüphaneleri personeli için bir sürekli mesleki eğitim ve gelişim modeli önerisi
Continuous professional education and development for public library staff: A model proposal
- Tez No: 476553
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY FENERCİ OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Eğitim ve Öğretim, Information and Records Management, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Halk kütüphaneleri, maddi bir beklenti içinde olmadan, kullanıcılarının her türlü bilgi gereksinimlerini hazır hale getirmekle ve sunmakla yükümlü olan bireye sunduğu hizmetlerle parçası olduğu toplumun eğitim, sosyal, ekonomik ve kültürel gelişimine yardımcı olan yerel bilgi merkezleridir. Halk kütüphanelerinin hizmet sunduğu kullanıcı kitlesi düşünüldüğünde, bu hizmetlerden sorumlu olan çalışanların hem mesleki bilgi birikimleri ve bu bilginin uygulamaya aktarılması açısından hem de her türlü kullanıcı talebinin karşılanması bakımından daha donanımlı ve çok yönlü olması beklenmektedir. Dolayısıyla hizmetlerin iyi bir şekilde sunumu ancak iyi yetişmiş, donanımlı, gelişmeleri izleyen ve bu gelişmeleri kütüphane hizmetlerine uyarlayabilen çalışanlar tarafından yapılabilecektir. Gerek kütüphanecilik bilimindeki gelişmeler gerekse bilgi ve iletişim teknolojilerindeki hızlı ilerlemeler, kütüphane hizmetlerine eş zamanlı olarak uygulanabilmelidir. Gelişmiş ülkeler, kütüphane hizmetlerindeki gelişim ivmesine paralel olarak, bu hizmetleri sunan insan kaynağının da gelişimini bir zorunluluk olarak görmekte ve bu yönde sürekli mesleki eğitim ve gelişim programları oluşturmaktadır. Ülkemizde de halk kütüphanesi çalışanlarının gerek mesleki yenilikleri ve bilgi iletişim teknolojilerindeki gelişmeleri izleyebilmesi, gerekse bu yenilik ve gelişmeleri iş süreçlerine uygulayabilmesi, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, iyi planlanmış ve sürekliliği sağlanmış mesleki eğitim ve gelişim faaliyetleri sayesinde gerçekleşebilecektir. Bu bağlamda çalışmamızda sürekli mesleki eğitim ve gelişim ile ilgili Türkiye'deki halk kütüphanesi çalışanlarına yönelik gerçekleştirilen hizmetiçi eğitim faaliyetleri ortaya konmuş ve gereksinimler saptanmaya çalışılmıştır. Bu gereksinimler doğrultusunda personele yönelik bilgi ve iletişim teknolojisi destekli bir sürekli mesleki eğitim ve gelişim ortamının oluşturulması için öneriler getirilmiştir. Bu öneriler, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü için sürekli mesleki eğitim ve gelişime yönelik oluşturulacak politika ve planlama ile program içeriğinin hazırlanmasına rehberlik edecek temel ilkeleri, yöntem ve araçları belirlemek, bu çerçevede faaliyetlerin sistematik yürütülmesi ve sürekliliğinin sağlanması yönündedir. Sonuç olarak, kurumların gelişmesi ve ilerlemesi için çalışanların bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Mesleki ve teknolojik gelişimlerin baskısı altındaki çalışanların bu değişimlerle baş edebilmesi için kurumların gelişim konusunda farkındalık yaratarak çalışanlara sürekli mesleki eğitim ve gelişim konusunda her türlü fırsatı sunması artık bir gereklilik haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Public libraries, without any financial expectations, are responsible for meeting all kinds of information needs of their users by providing ready made information services for them thereby they are local information centers that contribute to the educational, social, economic and cultural development of the society Considering the user population served by public libraries, it is expected that the employees who are responsible for these services, have to be more skillful and versatile in terms of their professional knowledge, transferring this knowledge into practice and meeting any kind of user request. Thus, the quality of services can only be realized with well-educated, equipped employees who are able to follow professional developments and adapt them to library services. Both the developments in library science and fast advancements in information and communication technologies should be simultaneously applied to library services. According to developed countries continuous education/training of human resources in library services is becoming a necessity with respect to the new developments in library services and therefore they organize continual professional training and improvement programs. In our country, public library employees also should be able to monitor the professional innovations and developments in information and communication technologies and apply them into their work processes; and this will only be possible with a well-planned continuous professional education and development activities just as in developed countries. Accordingly, in our study, in-service training activities that are held for public library employees of Turkey were determined and requirements for continuous professional education and development have been put forth. In line with these requirements, in order to create a continuous professional education and an improved environment that is supported by information and communication technologies, recommendations for the personnel have been brought. These recommendations aimed at identification of the basic principles, methods and tools which are intended to provide guidance for the policies, planning and program content that will be formulated for continuous professional education and development activities of the General Directorate of Libraries and Publications, and in this framework, they are for systematic execution and ensuring the sustainability of the activities. As a result, the knowledge and skills of employees have to be improved to assure development and advancement of their institutions. It has become a necessity for institutions to create awareness regarding development and provide every opportunity to their employees for continuous professional education and development so that the employees burdened by educational and technological improvements can cope with such changes.