Mekanokimyasal yöntem ile enerjik madde olarak kullanılabilen magnezyum diborür (mgb2) sentezi
Synthesis of magnesium diboride (mgb2) that will be used as an energetic material by mechanochemical method
  1. Tez No: 476579
  2. Yazar: BİLAL CANÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı, mekanokimyasal yöntem ile Magnezyum diborür (MgB2) sentezinin araştırılmasıdır. Magnezyum diborür, roket yakıtlarında başlatıcı ve hızlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle, yüksek verimlilikte veya saflıkta sentezlenmesi savunma sanayinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada, Magnezyum diborür sentezi, elementel magnezyum (Mg) ve elementel Bor (B) kullanılarak gerçekleştirildi. Mekanokimyasal yöntem ile yapılan deneyler, bilyeli öğütücü kullanılarak Argon gazı atmosferinde gerçekleştirildi. İşlem sonunda elde edilen ürün, X-Işını Kırınım yöntemi (XRD), Taramalı Elektron Mikroskopisi (SEM-EDS) kullanılarak analiz edildi. Öğütücüden elde edilen numunelerin X-ışını kırınımı desenlerinde MgB2'e ait pik gözlendi. Öğütücüden alınan numune, 700°C sıcaklığında Argon atmosferinde sinterlendi. Sinterleme işlemi sonunda safsızlık oluşturan diğer fazların uzaklaştırılması için farklı derişimlerde HCl çözeltileri ile 30 dakika liç işlemi uygulandı ve 0,1 M HCl çözeltisinin saflaştırma için yeterli olduğu belirlendi. Ayrıca, bilya-toz oranı, öğütme süresi gibi parametrelerin etkisi incelenerek, reaksiyon girdilerinin stokiyometrik oranda bulunduğu, 8:1 bilye/toz oranı ve 7 saat öğütme süresi optimum koşullar olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate magnesium diboride synthesis by mechanochemical method. Magnesium diboride is used as an initiator and accelerator in rocket fuels, and has an important place in high-yielding or purity-based defense industry. Magnesium diboride synthesis was carried out using elementary magnesium (Mg), elementary boron (B). The experiments carried out by mechanochemical method were carried out using Argon gas using a ball mill. The product obtained at the end of the process was analyzed by X-ray diffraction (XRD), Scanning Electron Microscopy (SEM-EDS). MgB2 peaks were observed in the product diagrams as a result of X-ray diffraction analysis. The product was then sintered in an Argon atmosphere at a temperature of 700 oC. In order to remove impurities leaching was carried out with HCl solutions at different concentrations for 30 min at the end of the sintering process and 0,1 M HCl solution was found to be sufficient for purification. The effect of milling parameters such as the ball-to-powder ratio and the grinding time was also investigated, and the 8:1 ball-to-powder ratio and 7-hour grinding time were determined as optimum conditions. The effect of milling parameters such as the ball-to-powder ratio and the grinding time was also investigated, and the 8:1 ball-to-powder ratio and 7-hour grinding time were determined as optimum conditions.