Mermer plaka yüzeylerinin parlatılmasında kullanılan abrasivlerin iyileştirilmesi
  1. Tez No: 47658
  2. Yazar: ALİ İHSAN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. Ö. FARUK EMRULLAHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Mermer ocaklardan çıkarıldıktan sonra kesilerek plakalar haline getirilir. Mermer bu şekliyle yarı işlenmiş bir haldedir ve yüzeyinde kesicinin diş izleri vardır. Bu safhada mermer yüzeyi önce silinir (aşındırılır) daha sonra parlatılır. Bu işlem için özel olarak imal edilmiş olan abrasivler kullanılır. Abrasivlerin iyi bir aşındırmaya sahip olması ve kendisinin de makul bir aşınma dayanımına sahip olması gerekir. Abrasivler temel olarak bağlayıcı, aşındırıcı, dolgu maddelerinden oluşur. Bağlayıcı olarak magnezyum oksit-mağnezyum klorür karışımı ve polyester kullanılır. Aşındırıcı olarak silisyum karbür kullanılır. Bu çalışmada alternatif aşındırıcı olarak korund kullanılarak abrasivlerin silisyum karbürlü abrasivlerle benzer özellikler gösterip göstermediği araştırılmıştır. Korund 'un kullanılmasındaki amaç silisyum karbüre göre daha ucuz olmasıdır. Korund kullanılarak yapılan abrasiv numunelerinin silisyum karbürlü abrasivlerle benzer bir aşınma dayanımına sahip olduğu görüldü. Sonuç olarak korund 'un mermer abrasivlerinde alternatif aşındırıcı olarak kullanılabilir olduğunu söyleyebiliriz vm
Özet (Çeviri)
SUMMARY Snagging is a highly important operation in many industries. Marble surfaces necessary roughing and finishing. That is why uses wheels called abrasiv. In this thesis has been examined to abrasivs and it has been worked to repair. Abrasive formation from the structure, bond and filling. Bond is the material in the grinding wheel which holds the abrasive grain. The grinding characteristics of a wheel are not only depending on grade but are also widely in fluenced by bond typ. The grade of a grinding wheels does not show the hardness of the abrasive, but is stating the the strengh with which the bond retains the abrasive grains. Magnesium bonded wheels are for commonly uses roughing marble surface. Resınoıd bonded wheels are for commonly uses roughing and finishing marble surface. In this thesis, magnesium bonded wheels has been used to MgO - MgCl2. Resınoıd bonded wheels has been used polyester. In tins time use abrasivs, uses SiC for abrade. In this thesis has been used“ Korund ”for alternativ. Korund cheaper than SiC. The general function of a wheel structure is to provide voids near each abrasive grain, to remove chips. There fore, it uses filling materials. CaC03, AI2O3, H2C2O4 has been used for filling materials. Another important factor m a wheel's performance is the spacing or concentration of abrasive particles. Soft wheels have good cutting action, as the abrasive grains are constantly torn out and replaced by new and sharp ones. But the wheel will wear fast. Hard wheels have not such a good cutting action, as the abrasive grains are retained by the bond for a longer time and some become dull, though wheel life will be longer. A wheel which is too hard will not cut at all, as even the dull grains will be retained by the bond. Best wheel grade can be found by trials. By using adequate bonds, the wheel properties may considerably be improved for special applications. There fore, abrasiv samples has been dispensed m caus abrade to proportion and it has been made test Result; Abrasiv samples has been (korund) abrade in the structure saw the same wear out other abrasivs. Abrasivs made to“ korund can uses ”. SiC was expensive, and abrasivs could make than expensive to“ korund ”. IX