Aydın iline uyumlu ana ve ikinci ürün mısır çeşitlerinin saptanması
  1. Tez No: 47659
  2. Yazar: EBRU ACARTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CAHİT KONAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ABSTRAKT Ana ürün ve ikinci üründe Aydın iline uyumlu melez mısır çeşitlerini belirlemek amacıyla başta verim ve bazı agronomik özellikler incelenmiştir. Deneme 1995 yılında, tesadüf blokları deneme desenine göre dört tekerrürlü olarak kurulmuştur. Deneme sonuçlarına göre, ana üründe en yüksek verimi Rx 947 çeşidi vermiş ve bunu sırasıyla LG 2777, Dragma G 4662, Doge, LG 2771, DK 743 çeşitleri izlemiştir, ikinci üründe ise, en yüksek verimi Flash çeşidi vermiş ve bütün çeşitlerin bölgeye uyumlu olduğu gözlenmiştir. Ayrıca incelenen özellikler arasındaki korelasyon katsayıları hesaplanmış, verim ile bitki boyu ve dane/koçan oranı arasında olumlu bir ilişki bulunmuştur. ABSTRACT Yield and some agronomic characters of the maize hybrids were investigated to find out adapted maize hybrids for main and second crop conditions in Aydm. The experiments were designed as randomized complete block design and planted in 1995. According to the results of experiments, the highest yield was obtained from Rx 947 and, LG 2777, Dragma G 4662, Doge, LG 2771 and DK 743 were me other high yielding hybrids. In second crop conditions while Flash had the highest yield the reasonable yields were obtained from the other hybrids as well. The correlation coefficients among the studied characters were also detected and positive relations were obtained among yield vs. plant height, and yield vs. grain/ear percentage.
Özet (Çeviri)