Burdur ilinin dört ayrı ekim bölgesinde şeker pancarının (Beta vulgaris L.) vejatasyon süresince bazı agronomik ve kalite özellikleri üzerine araştırmalar
- Tez No: 47660
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜER YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
öz BURDUR İLİNİN DÖRT AYRI EKİM BÖLGESİNDE ŞEKER PANCARININ (Beta vulgaris L. } VEJETASYON SÜRESİNCE BAZI AGRONOMİK VE KALİTE ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR GÜLAY SA?LAM Yüksek Lisans Tezi, Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı. Ocak 1996. 78 Sayfa. Burdur ilinde bulunan dört farklı ekim bölgesinde, N tipi pancar tohumluğunun verim ve kalite özellikleri, bu özelliklerin bölgeler arasındaki farklılıkları ile bu farklılıkların sebepleri araştırılmıştır. Yağışın fazla olduğu bölgelerde verim artışı önemli bulunurken, yağışın az olduğu bölgelerde kalite özelliklerinin artışı önemli bulunmuştur. Bu sebeple, yağışın fazla olduğu bölgelerde yüksek pancar verimi için sökümün Kasım ayından sonra, yüksek polar şeker eldesi için ise Ekim ayı geçirilmeden yapılması gerektiğini söyleyebiliriz. Ayrıca bölgeler arasındaki toprak ve iklim koşullarındaki farklılıkların verimi, kalite özelliklerinden daha fazla etkilediğini; kalite özellikleri olan digestion, kuru madde, polarizasyon ve safiyetin her birinin çevre koşullarından aynı oranda etkilendiği gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER t Şeker Pancarı, verim ve kalite özellikleri, regresyon analizi, varyans analizi, korelasyon analizi. JÜRİ s Prof. Dr. Süer YÜCE Doç. Dr. İlhan ÇA6IRGAN Yrd. Doç. Dr. Kenan TURGUT
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A RESEARCH ON SOME AGRONOMIC AND QUALITY CHARACTERISTICS OF SUGAR BEET (Beta vulgaris L. ) IN FOUR DIFFERENT SOWING AREAS OF BURDUR PROVINCE, THROUGH THE VEGETATION PERIOD GÜLAY SA?LAM Master Thesis, Field Crops January 1996, 78 Pages The yield and quality characteristics of N type beet seed in four different sowing areas of Burdur province, of these characteristics to differences among these areas with the reasons of these differences were investigated. The increase in yield was found significant in the areas with high rainfall. Therefore, we can say that the harvest should be carried out after Nowember for high beet yield and within October for high polar sugar content, in the areas with high rainfall, Moreover, it was observed, that the differences in soil and climate conditions, depending on sowing areas affected the yield more than the quality; and all quality characteristics, digestion, dry matter, polarization and purity were affected by the enviromental conditions at the same rates. KEY WORDS : Sugar beet, yield and quality characteristics, regression analysis, variance analysis, correlation analysis. COMMITTEE : Prof. Dr. S üer YÜCE Assoc. Prof. Dr. îlhan ÇA?IRGAN Asst.Prof.Dr. Kenan TURGUT ii