Development of new epoxy resin composites resistant to fire with boron and aluminum hydroxide additives
Bor ve alüminyum hidroksit katkılı yanmaya dayanıklı yeni epoksi reçine kompozitlerinin
  1. Tez No: 518832
  2. Yazar: SEFA KUŞAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ABDULLAH CEYHAN, PROF. DR. GÜLNARE AHMETLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, alev geciktirici özellikleri olduğu bilinen alüminyum hidroksit ve amonyum tetrafloroborat (ATFB) takviyeleri kullanılarak bisfenol-A tipi epoksi reçine matrisli kompozitler hazırlanmıştır. Ayrıca, Eti Alüminyum Fabrika atığı olan kırmızı çamurun (KÇ) üçüncü bir dolgu malzemesi olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Farklı oranlarda kullanılan takviye maddelerinin kompozitlerin mekanik, termal ve yanma özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Kompozit yapıları X-Işını Kırınımı (XRD), Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile incelenmiş, termal özelliklerinin belirlenmesinde Termogravimetrik Analiz (TGA) kullanılmıştır. Saf epoksi reçinenin çekme dayanımı 46 MPa olarak tespit edilmiştir. ATFB, KÇ, KÇ-ATFB, ATFB-Al(OH)3, KÇ-ATFB-Al(OH)3 takviyeli kompozitlerin çekme dayanımları sırasıyla, 42-118 MPa, 83-140 MPa, 67-102 MPa, 70-119 MPa ve 96-112 MPa aralığında değişmiştir. KÇ atığını içeren kompozitlerden en az tutuşma ve yanma süresi, %15 KÇ, %10 ATFB ve %5 Al(OH)3'li kompozit malzemede gözlemlenmiştir. En iyi yanma sonucu ise 12 s olarak %15 ATFB ve %10 Al(OH)3 kompozti ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study bisphenol-A type epoxy resin matrix composites were prepared using aluminum hydroxide and ammonium tetrafluoroborate (ATFB) reinforcements known to have flame retardant properties. In addition, the use of red mud (RM), which is waste of Eti Aluminum Factory as a third filling material, was investigated. The effects of reinforcing materials used at different ratios on mechanical, thermal and burning properties of composites were investigated. X-Ray Diffraction (XRD), Scanning Electron Microscopy (SEM), and Thermogravimetric Analysis (TGA) were used for determination of thermal properties. The tensile strength of the pure epoxy resin was determined to be 46 MPa. The tensile strengths of ATFB, RM, RM-ATFB, ATFB- Al(OH)3 and RM-ATFB- Al(OH)3 reinforced composites were in the range of 42-118 MPa, 83-140 MPa, 67-102 MPa, 70-119 MPa and 96-112 MPa. The minimum flammabilityand fire duration was observed in composite materials containing 15% RM, 10% ATFB and 5% Al(OH)3. The best combustion result was obtained with 15% ATFB and 10% Al(OH)3 composites in 12 s.