Brenke-tipli polinomlar içeren szasz operatörlerinin bir kantorovich tipi
A kantorovich type of szasz operators includi̇ng brenke-type polynomi̇als
  1. Tez No: 476595
  2. Yazar: AYLİN TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmış olup, konu hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde tezde kullanılacak tanımlar, teoremler ve lemmalar açıklanmıştır. Üçüncü bölümde 𝐾𝑛 operatörünün yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde Klasik Süreklilik Modülü, İkinci Süreklilik Modülü ve Peetre K fonksiyoneli yardımıyla 𝐾𝑛 operatörünün yaklaşım hızı incelenmiştir. Son bölümde ise Gould-Hopper polinomlarını ve Hermit tipi 𝑑-ortogonal polinomların kümesini içeren özel durumlar ve özellikler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five parts. In the first part as the introduction part, the general information was provided regarding the topic of the thesis. In the second part, the descriptions, theories and lemmas used for the thesis were explained. In the third part, 𝐾𝑛 operator approximation properties are examined. In the fourth part, the approach velocity of the 𝐾𝑛 operator was investigated with the help of Classical Continuity Module, Second Continuity Module and Peetre K functional. In the last part, Exceptional Cases and the features including Gould-Hopper Polynomials and the cluster of Hermit type d-orthogonal polynomials were investigated.