Bazı polinomları içeren lineer pozitif operatörlerin sınırlı salınımlı fonksiyonlara yaklaşımı
Approximation of linear positive operators which is involving some polynomials on functions of bounded variation
- Tez No: 488470
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TAŞDELEN YEŞİLDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez yedi bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde lineer pozitif operatörün özellikleri ve süreklilik modülünün tanımı ve özellikleri verilmiştir. Üçüncü bölümde Laguerre polinomlarını içeren operatör tanıtılmış ve bu operatör yardımıyla sınırlı salınımlı fonksiyonlara yaklaşım hızı verilmiştir. Dördüncü bölümde Brenke polinomlarını içeren Szasz operatörleri verilmiş ve yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Beşinci bölümde Brenke polinomlarını içeren Szasz tipli operatörlerin Kantrovich tipi verilmiş ve yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Altıncı bölümde ise Kantrovich operatörün sınırlı salınımlı fonksiyonlara yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Son olarak yedinci bölüm tartışma ve sonuç bölümü olarak ayrılmış olup neler yaptığımız ve neler yapabileceğimiz hakkında genel bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis is composed of seven chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter, properties of linear positive operators and definition and properties of modulus of continuity are presented. In the third chapter, operators containing Laguerre polynomials is defined and the speed of approach to functions is given by this operator. In the fourth chapter, Szasz operators involving Brenke type polynomials given and approach properties are examined. In the fifth chapter, a Kantrovich type of Szasz operators including Brenke type polynomials are given and approximation properties are examined. In the sixth chapter, properties of Kantrovich operator approximating to function of bounded variation are investigated. Lastly, as the seventh chapter includes discussion and conclusion parts, general information will be provided about what we have done so far and what can be done more.