Szasz operatörlerinin bazı genellemeleri
Some generalizations of Szasz operators
- Tez No: 770095
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRHAN İÇÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez 5 bölümden olu¸smaktadır. Birinci bölüm giri¸s kısmına ayrılmı¸stır. ˙Ikinci bölümde yakla¸sımlar teorisindeki bazı temel tanımlar ve teoremler verilmi¸stir. Üçüncü bölümde, Szász operatörlerinin genellemelerinden biri olan Brenke tipli polinomlar kullanılarak yeni bir modifikasyon olu¸sturulmu¸stur. Yeni olu¸sturulan bu modifikasyon operatörünün öncelikle Korovkin teoreminin ko¸sullarını sa˘gladı˘gı gösterilmi¸stir. Daha sonra yakla¸sım hızı, klasik ve ikinci mertebeden süreklilik modülü ve de Lipschitz sınıfından fonksiyonlar yardımıyla hesaplanmı¸stır. Dördüncü bölümde ise, Boas-Buck tipli polinomların genelle¸stirmesini içeren Stancu-Durrmeyer operatörlerinin beta genellemesi elde edilmi¸stir. ˙Ilk olarak yeni tip modifikasyon operatörünün Korovkin teoreminin özelliklerini sa˘gladı˘gı gösterilmi¸stir. Daha sonra klasik ve ikinci dereceden süreklilik modülü ve Lipschitz sınıfından fonskiyonlar ile yakınsama hızı hesaplanmı¸stır. Be¸sinci bölüm sonuç kısmına ayrılmı¸stır.
Özet (Çeviri)
This thesis contains 5 chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, some basic definitions and theorems in analysis and approximation theory are given. In the third chapter, a new modification have been introduced using Brenke type polynomials which is a generalization of Szász operators. Firstly, it is shown that the new type modification operator has provided the properties of Korovkin's theorem. After that, the rate of convergence has been figured out via classical and second order modulus of continuity and Lipschitz class function. In the fourth chapter, Beta generalization of the Stancu-Durrmeyer operators, which includes the generalization of polynomials of the Boas-Buck type, is obtained. Firstly, it is shown that the new type modification operator has provided the properties of Korovkin's theorem. After that, the rate of convergence has been figured out via classical and second order modulus of continuity and Lipschitz class function. In the fifth chapter is devoted to the conclusion.