Ceviz bahçelerine gelir yöntemine göre değer biçilmesi: İstanbul ili Silivri ilçesi örneği
Appraising of walnut gardens according to the method of income: Si̇li̇vri̇ country of Istanbul
  1. Tez No: 476613
  2. Yazar: OSMAN İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN UNAKITAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmada meyve arazilerinde değer takdirinin teorik esasları incelenmiş ve bu esasların İstanbul İli Silivri İlçesinde ceviz arazilerinin değer takdirine yönelik bir uygulaması yapılmıştır. Bu amaçla ilçede ceviz yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı köyler araştırma kapsamına alınmış ve bu köylerden tamsayım yöntemiyle belirlenen 48 üretici ile anket yapılarak çeşitli veriler elde edilmiştir. Araştırmada bu verilerden yararlanarak ceviz arazilerinin değerleri, pazar değeri ve gelir yöntemlerine göre takdir edilmiştir. Gelir yönteminden yararlanarak ceviz arazilerinin çıplak toprak değeri, ağaçlı değer, ağaç değerleri ve ceviz ağaçlarının en ekonomik ömrü hesaplanmıştır. Ağaçlı değerin belirlenmesinde geçmiş ve gelecek değerler yöntemlerinden yararlanılmıştır. Araştırmada kullanılabilecek kapitalizasyon faiz oranı % 3,54 olarak belirlenmiş, ancak % 4 ve % 5 oranları esas alınarak hesaplamalar yapılmıştır. Çıplak toprak değeri kapitalizasyon faiz oranı %4 alındığında 56.135,20 TL/da, %5 alındığında 42.881,86 TL/da bulunmuştur. Araştırmada en çok 6. ve 10. yaşta ağaçlar olduğu görülmüş, gelecek değerler yöntemine ağaç değerleri bulunmuştur. Kapitalizasyon faiz oranı %4 olduğunda ağaç değeri 1.225,00 TL, %5 hesap edildiğinde 1.242,82 TL hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the theoretical principles of value appreciation in fruit lands have been examined and an application for appraisal of walnut land in Silivri province of Istanbul has been done. For this purpose, villages in the province where walnut growing has densily been cultivated were taken into the scope of the research and various data has been obtained by making a questionnaire made with 48 farmers determined by the method of exact count. Using these data in the research, the values of walnut stocks were evaluated according to market values and income methods. Using the income method, the bare soil value of walnut lands, the value with trees, tree values and the most economical life of walnut trees were calculated. The method of past and future values were used in determining of the value with trees. The capitalization interest rate that can be used in the research is determined as 3.54%, but the calculations have been based on the rates of 4% and 5%. When the capitalization interest rate of bare soil value is taken as 4%, it costs 56.135.20 TL, but it's taken as the rate of 5%, it cost 42.881,86 TL. Mostly 6 and 10 year old trees are seen in the research, and for the future methods, the new values have been found. As the capitalization interest rate is taken as 4%, the value of a tree is counted as 1.225.00 TL, but when the interest rate is taken as 5%, it worths 1.242.82 TL.