Tekstil sektöründe kullanılan ramöz makinelerinde ısı geri kazanımı ile enerji tasarrufu
Energy recycle with heat recovery system from stenter used in textile companies
  1. Tez No: 476615
  2. Yazar: BUKET ÇINAR GELİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAVVA CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada enerji tüketiminin yoğun olduğu tekstil sanayinde, enerjinin en çok kullanıldığı bölümlerden biri olan terbiye dairesinde yer alan ramöz makinesinde ısı geri kazanım sisteminin yakıt tüketimi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Kurutma ve fikse amaçlı kullanılan ve konveksiyon kurutma metoduyla çalışan ramöz makinesi için ısı geri kazanım öncesi ve sonrası termodinamik analiz uygulanarak yakıt tüketimi ve havanın kurutma sonrası özellikleri incelenmiştir. Çalışma sonunda elde edilen değerler neticesinde gövde borulu ısı eşanjörünün kullanıldığı ısı geri kazanım sistemi ile ramöz makinesinin doğalgaz tüketiminde tasarruf elde edildiği gösterilmiştir. 12,84 ay gibi kısa bir sürede geri dönüşüm sağlanan ısı geri kazanım uygulaması sonucunda yakıt tüketimi 52,07 m^3/h değerinden 40,81 m^3/h değerine değerine inerek %21,6'lık bir tasarruf elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the heat recovery system on the stenter which is one of the most used parts of energy industry in textile industry was investigated. The fuel consumption and post-drying properties of the air were examined with thermodynamic analysis was carried out before and after the heat recovery for the stenter used for drying and fixing purposes and operated by the convection drying method. As a result of the study, It has been shown that the fuel consumption savings with shell and tube heat exchanger on the stenter. As a result of the heat recovery application which is recycled in 12.84 months, the fuel consumption has decreased from 52.07 m^3/h to 40.81 m^3/h and %21,6 savings were achieved.