Otomotiv koltuk döşemelerinde kullanılan çift katlı dokuma kumaşların aşınma performanslarının geliştirilmesi
Improving abrassion performance of double layered woven fabrics used in car seat upholstery
  1. Tez No: 476616
  2. Yazar: ÖZGÜR AVCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN GÜRKAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tez kapsamında otomotiv koltuk döşemelerinde kullanılan çift katlı dokuma kumaşların aşınma performanslarının geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda, piyasada kabul gören ve çok yüksek sıklıkla kullanılan 450 denye puntalı poliester iplikleri temin edilmiştir. Bu iplikler kullanılarak çift katlı dokuma kumaşların üretim parametreleri değiştirilmiş ve 9 farklı çift katlı kumaş üretilmiştir. Üretilen kumaşlara ramöz makinesinde fiksaj işlemi uygulanmış, ham haldeki ve fiksaj işlemi yapılan kumaşların kalınlık ve gramaj ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Mekanik özellikleri etkileyen parametrelerin belirlenmesi amacıyla kumaşlar yırtılma dayanımı, uzama, Martindale ve Taber aşınma testlerine tabi tutulmuştur. Yapılan testler sonucu çıkan değerler kullanılarak Minitab yazılımında Taguchi tekniği ile optimum kumaş parametreleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to improve abrassion performance of double layer woven fabrics which are used in automotive seat upholstery. For this purpose 450 denier intermingled polyester yarns which are widely accepted on the market were used. 9 different double layer woven fabrics were produced by changing the production parameters of the fabrics. Heat set process was applied to the produced fabrics on the stenter machine and then thickness and weight measurements of the raw and heat set fabrics were performed. Fabrics were subjected to tear strength, elongation, Martindale and Taber abrassion tests in order to determine parameters affecting the mechanical properties. The optimum fabrics parameter were determined by using Taguchi method through Minitab software.