Üç standard nar çeşidinde bazı içsel büyüme düzenleyicilerin değişimleri üzerine raştırmalar
- Tez No: 47663
- Danışmanlar: PROF.DR. LAMİ KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZ ÜÇ STANDARD NAR ÇEŞİDİNDE BAZI İÇSEL BÜYÜME DÜZENLEYİCİLERİNİN DE?İŞİMLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Nilda KARAGÖZ Yüksek Lisans Tezi, Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Temmuz, 1996, 56 sayfa Bu çalışmada, Antalya' da yetiştirilen Hicaznar, Katırbaşı ve Mayhoş(VIII) standard nar çeşitlerinde içsel büyüme düzenleyicilerinin iki farklı dönemdeki (1. Dinlenme Dönemi, 2. Çiçeklenme Dönemi ) değişimleri incelenmiştir. Çalışmada nar yıllık sürgünlerindeki tomurcuklarda bu büyüme düzenleyicilerinin iki farklı dönemdeki düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Antaya Narenciye ve Seracılık Araştırma Enstitüsü Serik - Kayabumundan alınan örnekler üzerinde, Akdeniz Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri Bölümü Fizyoloji laboratuvarında yapılmıştır. Araştırma sonucunda, denemeye alınan çeşitlerde iki dönem itibariyle bazı içsel büyüme düzenleyicilerinde değişimlerin meydana geldiği belirlenmiştir. GA3 düzeyi her üç çeşitte de çiçeklenme döneminde dinlenme dönemine göre artmıştır. Bu artış özellikle Mayhoş (VIII) çeşidinde en fazla olmuştur. ABA düzeyi ise dinlenme döneminde artarken, çiçeklenme döneminde azalmıştır. Tüm çeşitlerde ABA bakımından elde edilen değerler birbirine yakın olmuştur. Oksin ve benzerleri, her üç çeşidin çiçeklenme dönemine ait örneklerde daha yüksek düzeylerde bulunmuştur. Özellikle tepe tomurcuklarına ait ekstraksiyonlarda, dinlenme döneminde de oksin ve benzerlerinde artışların meydana geldiği kaydedilmiştir. Bu durum tomurcukların uyanmaya başladığı dönemde, tepe tomurcuğunun hemen altında yer alan bir, iki ve üçüncü boğumlarda bulunan tomurcukların uyanmalarını baskı altına aldığı fikrini uyandırmıştır. Anahtar Kelimeler : Nar, Tomurcuk uyanması, Bitki büyüme Düzenleyicileri, Absisik asit, Oksin, GA3 Jüri : Prof. Dr. Lami KAYNAK ( danışman ) Prof. Dr. Mustafa PEKMEZCİ (Bölüm Başkanı) Doç. Dr. Turgut YEŞİLO?LU İ
Özet (Çeviri)
INVESTIGATIONS ON THE VARİATİON OF SOME ENDOGENOUS GROWTH REGULATORS IN THREE STANDART POMEGRANATE VARİETİES Nilda KARAGÖZ Master of Science Thesis, Department of Horticulture July 1996, 55 Pages This study conducted out to determine the variation of some endogenous growth regulators in Hicaznar, Katırbaşı and Mayhoş ( VIII ) pomegranate varieties grown in Antalya region. Thus, it could be determinated the variation of endogenous growth regulators in annual shoots of pomegranate varieties. The research was carried out at Antalya Citrus and Building of Hothouses Research Institute Serik - Kayaburnu Station and in the Physiology Laboratory of Akdeniz University Agricultural Faculty. In the result of research, some variation determinated in varieties which were used in research regarding two period ( 1. Rest Period, 2. Flowering Period ). GA3 level was higher in flowering period than rest period in all varieties, especially in Mayhoş ( VIII ) variety. ABA level increased in rest period than flowering period of all varieties. The ABA values of all varieties in rest and flowering period were nearly the same. Auxin and auxin - like substances were higher in flowering period than rest period in all varieties. Auxin and auxin - like substances were high in shoot - tips in rest period too. Thus, shoot - tips seen like dried in rest period determinated to contain auxin and auxin - like substances. In this situation, awakening could entervene in buds which were placed first, second and third nodium. KEY WORDS : Pomegranate, Bud burst, Phytohormones, Absisic acid, Auxin, gibberellik acid COMMITTE : Prof. Dr. Lami KAYNAK ( advisor ) Prof. Dr. Mustafa PEKMEZCİ Assoc. Prof. Dr. Turgut YEŞ İ LO? LU İİ