Landsat-5 uydusunun sayısal verileri ile Antalya bölgesindeki buğday bitkisinin spektral özelliklerinin ve alansal dağılımının belirlenmesi
  1. Tez No: 47664
  2. Yazar: NAMIK KEMAL SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, Landsat-5 TM'in sayısal verileri kullanılarak buğdayın spektral özelliklerinin ve alansal dağılımının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla seçilen test alanlarında buğday ve diğer yeryüzü örtü tiplerinin spektral özellikleri belirlenmiş ve elde edilen değerler ışığında, örtü tiplerine ilişkin spektral yansıtım grafiği, histogram dağılımları, eş olasılık elipsleri ve spektral ayırım düzeyleri oluşturulmuştur. Bu sayede, buğdayın hem kendi içerisinde ve hem de diğer objeler arasındaki spektral özelliklerin kıyaslanması yapılmış ve böylece buğday ile birlikte diğer örtü tipleri için tipik spektral karakterler belirlenmiştir. Buğday alan tahmininde, çalışma koşullarında kullanılabilecek en uygun band kombinasyonunun 4., 5. ve 7. bandlar olduğu saptanmıştır. Araştırma alanı, bu band kombinasyonu ile Maksimum Likelihood sınıflama yöntemi uygulanarak sınıflandırılmıştır. Yapılan sınıflandırma işleminin doğruluğunun saptanmasında da sınır, alan ve örtü tipi uyumu olmak üzere üç temel uyum özelliği araştırılmıştır. Sonuçta, Antalya bölgesinde yoğun bir ekiliş alanına sahip olan buğdayın spektral özellikleri ortaya konmuş ve sözkonusu bu özellikler ile buğday ekim alanlarının yergerçeği bilinen alanda % 95.3 doğrulukla saptanabileceği sonucuna ulaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Uzaktan Algılama, Landsat TM, Elektromanyetik Spektrum, Buğdayın Spektral Yansıması, Sınıflandırma, Alan Tahmini
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the spectral characteristics and land distribution of the wheat crop by means of the digital data from the Landsat-5 TM. In this context, spectral characteristics of wheat and other ground covers in the predefined test areas, and from the values obtained, spectral distinction graphs, histograms, equal probability ellipses and spectral differentiation levels were formed. With this, the spectral characteristics of wheat were compared with both internally and with other objects, and therefore, typical spectral characteristics were determined for both wheat and other ground covers, the best band combination was found to be 4th, 5th and 7th bands. The research area was classified by using maximum likelihood method with this band combination. To determine the correctness of this classification, boundary, area and cover type fitness were investigated. In conclusion, spectral characteristics of wheat, grown in a large area in Antalya region, were investigated and it was determined that by means of these characteristics, the wheat-grown areas could be discriminated by with 95.3 % confidence. KEY WORDS: Remote Sensing, Landsat TM, Electromagnetic Spectrum, Spectral Reflectance of Wheat, Classification, Estimating Area. COMMÎTTE: Asst.Prof.Dr. Mustafa SARI Prof.Dr. Suat ŞENOL Assoc. Prof.Dr. Turgut KÖ.SEOGLU u