Polinomlar halkasının otomorfizmleri
- Tez No: 47662
- Danışmanlar: PROF.DR. H. İBRAHİM KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZ POLİNOMLAR HALKASININ OTOMORFİZMLERİ Nesrin TUTAŞ Yüksek Lisans Tezi, Matematik Anabilim Dalı Haziran 1996, sayfa 51 Bu tezde, C kompleks sayılar cismi üzerinden n değişkenli polinomlar halkası C[x±, x2,..., xn] nin bir otomorfizmi için ters bulma formülü verilmiştir. Bu formül ilk olarak iki değişkenli durumda J.H. McKay, S.Sui-S.Wang ve genel durumda Jieta Yu tarafından elde edilmiştir. McKay, S.Sui- S.VVang'm formülü resultant ve Jacobiana göre; Jietai Yu'nun formülü ise sınır polinomu ve bir çeşit minimal polinom fikri kullanılarak elde edilmiştir. Bu çeşit formüller, polinomlar halkasının otomorfizmleri grubunun yapısını belirlemek için önemlidir ve böyle formüllerin Jacobian Probleminin çözümü için yeni teknikler kazandıracağına inanıyoruz. ANAHTAR KELİMELER: Polinomlar Halkası, asal ideal, bir asal idealin yüksekliği Krull boyutu, polinomlar için resultant, sınır polinomları, cebirsel bağımlılık-bağımsızlık, otomorfizmler JURİ: Prof.Dr. H. İbrahim KARAKAŞ(Danışman) Prof Prof. Dr.T.KARAÇAY. Yrd.Doç.Dr.T.SOYUMER
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AUTOMORPHISMS OF POLYNOMIALS RING Nesrin TUTAŞ M.Sc. Thesis in Mathematics Adviser: Prof. Dr. H.İbrahim KARAKAŞ Haziran 1996, 51 pages In this thesis, an inversion formula is given for an automorphism of the polinomoial ring C[x1,x2,... »xj in n variables over the field C of complex numbers. This formula was first obtained in the two variables case by J.H. McKay and S.S-S.Wang and then in general case Jieta Yu. J.H. McKay and S.Sui-S.W Wang 's formula is obtained in terms of resultants and the Jacobian; The formula of Jieta Yu is obtained by using the idea of face polynomials and a kind of minimal polynomials associated to face polynomials. Obtaining this sort of formulas is important to know the structure of polynomial ring and we belive that such formulas may suggest new techniques for the solution of the Jacobian Problem. KEY WORDS: Polynomial rings, prime ideal, height of a prime ideal, Krull dimension, resultant for polynomials, face polynomials, algebraic dependent-independent, automorphisms. COMMITEE: Prof. Dr. H.I. KARAKAŞProf.Dr. T. KARAÇAY.....^..S^. Yrd.Doç.T.SOYUMER1^jL