Şeker fabrikası atığı döner çamurunun bıldırcın rasyonlarında kalsiyum kaynağı olarak kullanılma olanakları
- Tez No: 47665
- Danışmanlar: PROF.DR. NİHAT ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
öz ŞEKER FABRİKASI ATI?I DÖNER ÇAMURUNUN BILDIRCIN RASYONLARINDA KALSİYUM KAYNA?I OLARAK KULLANILMA OLANAKLARI ?'?#v Emin ARAT Yüksek Lisans Tezi Zootekni Anabilim Dalı Ekim 1996. 65 Sayfe Bu çalışma ile şeker fabrikası atığı döner çamurunun bıldırcınlarda yem tüketimi, yemden yararlanma, canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yaşama gücü, yumurta verimi, yumurta ağırlığı ve tibiada kül ve kalsiyum değerleri üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Tüm deneme süresince hayvanlar kalsiyum açığının sırasryla %0 (Kontrol), %20, %40, %60, %80 ve %100'ünü karşılayacak şekilde, döner çamuru içeren karma yemlerle beslenmişlerdir. Büyütme dönemini kapsayan ilk deneme sonuçlarına dayanarak, şeker fabrikası atığı döner çamurunun bıldırcın rasyonlarmda kalsiyum kaynağı olarak mermer tozu yerine %100 oranında ikame edilebileceğini söylemek mümkündür. Yumurtlama döneminde ise, döner çamurunun bıldırcın rasyonlanna kalsiyum açığının %40'ına varan oranlarda karşılayacak şekilde rahatlıkla katılabileceği, %60 ve daha fazla oranlarda katılması durumunda ise verim ve verimle ilgili çeşitli kriterlerde olumsuz etkiler yaptığı belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Döner çamuru, Japon Bıldırcını (Coturnix coturnix japonica), yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, canlı ağırlık artışı, yumurta verimi, yumurta ağırlığı, tibiada kül, tibiada kalsiyum. JÜRİ: Prof Dr. Nihat ÖZEN Prof Dr. Salim MUTAF Yrd. Doç. Dr. Ragıp TI?LI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT USE OF THE FIRST CARBONIFICATION SLUDGE OF SUGAR INDUSTRY AS CALCIUM SOURCE IN QUAIL DIETS Emin ARAT M. Sc. Thesiss. Department of Animal Science October 1996. 65 pages Effects of the first carbonification sludge of sugar industry (waste-clay) as calcium source in quail diets on feed consumption rations, feed efficiency ratio, live weight, live weight gain, livabiliry, egg yield, egg weight, tibia ash and tibia calcium were evaluated. Ground marble was replaced in the experimental diets by the sludge to supplement the Ca requirements at the rates of 0, 20, 40, 60, 80 and 100 %, respectively. Data obtained from the first trial indicated that the first carbonification sludge of sugar industry could replace ground marble completely in growing quail diets. However, the replacement level were determined 40 % during the laying period since the levels of 60 % and over affected negatively the egg production and other production criteria. KEY WORDS: First carbonification sludge, Waste-clay, Japanese Quail (Coturnix coturnix japonica), feed consumption, feed efficiency ratio, live weight gain, egg yield, egg weight, tibia ash, tibia calcium. COMMITTEE: Prof Dr. Nihat ÖZEN Prof Dr. Salim MUTAF Asst. Prof Dr. Ragıp TI?LI