Kivinin (actinidia deliciosa (A.chev.) C.F. liang et A.R. ferguson var. deliciosa) doku kültürü yöntemiyle üretilmesi üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 47666
  2. Yazar: ESİN ATASEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. H. İBRAHİM UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
öz KİVİNİN (Actinidia deliciosa(A.Chev.) CF.Liang etAR Ferguson var. deliciosa) DOKU KÜLTÜRÜ YÖNTEMİYLE ÜRETİLMESİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR ESİNATASEVEN Yüksek Lisans Tezi, Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Haziran 1996, 61 sayfa Bu araştırma Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Doku Kültürü Laboratuarında yürütülmüştür. Murashige ve Skoog ortamında değişik hormon dozları kullanılarak kivi bitkisinin (Hayward) doku kültürü yöntemiyle çoğaltılması üzerinde çalışılmıştır. Kivi bitkisinin invitroda çoğaltılması üzerine farklı aşamalarda kullanılan bitki büyüme düzenleyicilerinin (NAA, IBA ve BAP) değişik dozlarının farklı eksplantlardaki (yaprak ucu, yaprak ortası, sürgün ucu) etkisi araştırılmıştır. Fiziksel koşullar deneme süresince sabit tutulmuştur. Ortalama sıcaklık 22+ 1°C, oransal nem %70 + 5 olacak şekilde ayarlanmıştır. Çalışmada tohum ve tomurcuklardan gelişen bitkilerdeki yaprak kenarı, yaprak ortası ve sürgün ucu eksplantlar denemeye alınmıştır. İlk aşamada tohumlar temel MS ortamına konulmuş, çoğaltma ortamında tohumlardan elde edilen yaprak parçalan (yaprak ortası ve yaprak kenarı) ve sürgün uçları için 2.0 mg/1 BAP ve 0,5 mg/1 NAA içeren MS ortamı, köklenme için ise 0.0, 0.5, 1.0 mg/1 IBA içeren MS ortamı kullanılmıştır. Tomurcukların ilk kültüre alınması sırasında 0.5 mg/1 BAP kapsayan MS ortamı, ikinci aşamada tohumlarda olduğu gibi yaprak parçalan ve sürgün uçlan için 2.0 mg/1 BAP ve 0.5 mg/1 NAA'lı MS ortamı, köklenme için 0.0, 0.5 mg/1 IBA'lı MS ortamı kullanılmıştır. Denemede eksplant basma düşen sürgün sayısı, sürgün uzunluğu, yaprak sayısı, kallus oluşturma ve köklenme (kök sayısı, kök uzunluğu ) durumlar kullanılan eksplantın tipine (tohum, tomurcuk ) göre belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda tohum ve tomurcuk eksplantlarının her ikisinde de yaprak ortası sürgün ve yaprak sayısı bakımından en iyi sonucu vermiştir. Sürgün uzunluğu en fazla sürgün ucundan sağlanan eksplantlarda olurken, ilk aşamada en az kallus oluşumu yaprak kenarından elde edilen bitkilerde Igözlenmiştir. Köklerime aşamasında büyüme düzenleyicisi içermeyen MS ortamı, içeren (0.5 ve 1.0 mg/l IB A) ortama göre köklerime açısından daha iyi sonuç vermiştir. 1.0 mg/1 IB A içeren ortamda köklerime yerine kallus oluşumu gerçekleşmiş,0.5 mg/1 IB A içeren ortamda ise kök sayısı fazla olmuş fakat gerçek kökler meydana gelmemiştir. ANAHTAR KELİMELER : Doku kültürü, Kivi, Tohum, Yan tomurcuk, Sürgün ucu Yaprak kenarı, Yaprak ayası JÜRİ : Doç. Dr. H. İbrahim UZUN Prof. Dr. İbrahim BAKTIR Prof. Dr. Lami KAYNAK
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IN VITRO PROPAGATION OF KTWiFRUtT (Actinidia deliciosa(A.Chev.) CF.Liang etA.R. Ferguson var. deliciosa) ESİN ATASEVEN M.S. Thesis, Horticultural Science Adviser : Assoc. Prof. Dr.H. Ibrahim Uzun June 1996, 61 pages This research was carried out in the Tissue Culture Laboratory of Agricultural Faculty of Akdeniz University. The aim of the experiment was to propagate kiwifruit cv. Hayward with by different combinations of plant growth regulators by tissue culture methods. It was. investigated that the effect of plant growth regulators (NAA, DBA and BAP) at different stages of producing kiwifruit by different explants (leaf margin, leaf blade, shoot tip) in vitro culture. Physical conditions were kept constant during the experiment. Average temperature was 22+TC, and relative humidity was about 70+5 %. Leaf margins, middle of blades and shoot tips that were grown from seeds and buds were examined. Initially, seeds were placed into basic MS medium. Leaf fragments and shoot tips were placed into MS medium including 2,0 mg/1 BAP and 0,5 mg/1 NAA ; then they transferred to MS medium with 0.0, 0.5 and 1.0 mg/1 IBA for rooting. Also during the first stage of culturing buds ; we used MS medium with 0.5 mg/1 BAP, during the second stage for leaf fragments and shoot tips we used MS medium including 2.0 mg/1 BAP and 0.5 mg/1 NAA like used for seeds. For rooting we used MS medium with 0.0, 0.5, 1.0 mg/1 IBA. In the experiment shoot number, shoot length, leaf number, callusing and rooting (root number, root length) per explant according to the explant's type (seed, bud) were determined. The results of the experiment showed that in either seed or bud explants, leaf margin gave the best result when shoot and leaf number are concerned. Long shoots were mostly obtained from the explants that we had from shoot tips. In the first stage less callus formation was seen in the plants that were obtained from leaf margins. In rooting nstage growth regulator free MS medium has given the better result than the medium including 0.5 and 1.0 mg/1 IB A. In the medium including 1.0 mg/1 IB A callus formation was observed in the name of rooting, and in the medium that included 0.5 mg/1 IB A the number of roots increased but real roots were not seen. KEY WORDS : Tissue culture, Kiwi Fruit, Seed, Axillary buds, Shoot tip, Leaf margin, Leaf blade. COMMITTEE : Assoc. Prof. Dr. H. Ibrahim UZUN Prof. Dr. Ibrahim B AKTTR Prof. Dr. Lami KAYNAK n