Improvement of planned maintenance system onboard ship
Gemide planlı bakım sisteminin geliştirilmesi
  1. Tez No: 476650
  2. Yazar: ÖNDER AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Marine Science, Marine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Piri Reis Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Planlı Bakım Sistemi, yüksek emniyet ve performans değerlerini hedefleyen tüm denizcilk şirketlerinin belkemiğini oluşturur. Kurallar, yönetmelikler ve sigorta şirketleri nin baskısı gemilerde uygun, yüksek standatlarda bakım yapılmasını zorunluluk kılmakadır. Bu tür sistemlerin geliştirilmesi, yazılım katkısı ile çalıştırılması daha kolay olan süreç analiz yöntemlerini gerektirir. Ayrıca, hasarlı bir sistem veya kurulmuş bir sistemin gereklerine uyulmaması şirketin kazancına yansayacak kazalara sebeb olacaktır. Tüm endüstrilerde olduğu gibi denizcilik endüstrisinde de bakım masraflarının kontrol altına alınması ve en aza indirgenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu amaca ancak modern, sistematik ve yenilikçi yaklaşımlar geitren planlı bakım sistemi ile ulaşılabilir. Bu araştırma planlı bakım sistemlerini tanımayı, analiz etmeyi ve gemi bakımlarında en uygun kararları almayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Planned Maintenance System is the backbone of any shipping organization that aims for higher safety and performance values. The obligatory rules and regulations and insurance pressure also forces their hand on higher standards in proper maintenance onboard vessels. The improvement of such systems requires process analysis methods that are easier to run via software contribution. Furthermore a broken system or failure to abide by a given system could result in incidents that would be reflected in the revenue of the company. As in all other industries, it is of utmost importance that the maintenance costs can be controlled and minimized in the maritime industry. This aim can only be achieved with planned maintenance system which was created modern, sistematic and inovative approaches. This research aims to define and analyze to the planned maintenance systems and choose optimum decisions for ship maintenance.