Increasing operational efficiency of high speed ro-ro vessels via new hull coating technologies
Yüksek hızlı ro-ro gemilerinin operasyon verimliliğinin yeni teknoloji karina boyaları ile arttırılması
  1. Tez No: 476651
  2. Yazar: HASAN GÖLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORAL ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Marine Science, Marine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Piri Reis Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmanın amacı, piyasadaki yeni teknoloji tekne boyalarını ve bu boyaların yüksek hızlı Ro-Ro gemilerinin yakıt tüketimleri ile hız kayıplarının azaltılması üzerindeki etkilerini incelemektir. Gemilerin operasyon giderlerinin önemli bir kısmını yakıt tüketimleri oluşturur ve bilindiği üzere her gemi sahibi gemilerini mümkün olan en düşük yakıt tüketimi ile işletmek ister. IMO gemilerin operasyon verimliliği ile ilgili bilgiler sağlayan ve hesaplanmasında yakıt tüketiminin ana kıstas olduğu Enerji Verimliliği Operasyon İndikatörü 'nü geliştirmiştir. Teknenin sürtünme direncini azaltarak yakıt tüketimini düşürmek denizcilik endüstrisinde gemilerin operasyon verimliliğini arttırmak için kullanılan en bilindik yöntemlerden biridir. Bugüne kadar tekne performansı ile ilgili yapılmış çalışmalar genellikle laboratuvar test sonuçlarına dayanmakta olup her ne kadar gerçek ortam verileri ile yapılan çalışmalarda belirsizlik yüksek olsa da literatürün bu alanda yapılacak çalışmalara ihtiyaç duyduğu açıktır. Gemi operatörleri gemilerinin tekne performansını ve operasyon verimliliğini artırmak için kullanacakları yöntemlerle ilgili kararlarını genellikle gerçek hayat tecrübelerine göre vermektediler. Çalışmada yüksek hızlı Ro-Ro gemilerinin gerçek saha verileri ISO 19030 standardı bölüm 3'te belirtilen referans ve değerlendirme periyodlarına göre incelenmiştir. Gerçek saha verileri kullanılan tüm gemiler aynı tersanede aynı teknik özelliklerle inşa edilmiş kardeş gemilerdir. Yeni teknoloji tekne boyaları gemilerin üzerinde daha önceden var olan konvansiyonel boyalarla karşılaştırılmıştır. Sonuçlar yeni teknoloji Silikon özellikli tekne boyalarının yakıt tüketiminin ve hız kaybının azaltılmasında daha etkili olduğunu göstermiştir. Anahtar Kelimeler ⎯ Yakıt Tüketimi, Antifouling Boya teknolojileri, Hız kaybı, Yüksek hızlı Ro-Ro gemileri
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to review available data on new hull coating technologies and analyze the potentials to decrease fuel consumption as well as speed loss for high speed RO-RO vessels. Ships' fuel consumption accounts for the important part of operational expenses and it is straight forward that every ship owner would aim to run their fleet as optimum as possible in terms of fuel efficiency. IMO has developed the Energy Efficiency Operational Indicator (EEOI) that provides information concerning the efficiency of the ships in operation where fuel consumption is the main criteria for the calculation. The reduction of fuel consumption through decreased frictional resistance of hull is one of the most known method in maritime industry to increase operational efficiency of ships. Literature needs further studies regarding hull performances with the real-life data even if there will be higher uncertainties compared to laboratory test results. Ship operators are generally making their decisions according to real life experiences. In this report, actual field data of high speed RO-RO vessels has been studied according to ISO 19030 Part 3 for reference and evaluation periods. All vessels are sister vessels and were built in the same shipyard with same characteristics. New technology; self-polishing or foul release coatings are tested against conventional coatings that the vessels had been coated previously. Results indicate that the new technology foul release silicone coatings create significant fuel savings through decreased speed loss. Keywords ⎯ Fuel consumption, Antifouling coating technologies, speed loss, high speed Ro-Ro vessels