Transplantasyon hasta ve vericilerinde polimeraz zincir reaksiyon (PCR) teknolojisi ile viral etiyolojisinin tanımlanması
- Tez No: 47667
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİDAİ ÖZEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
oz TRANSPLANTASYON HASTA VE VERİCİLERİNDE POLİMERAZ ZİNCİR REAKSİYON (PCR) TEKNOLOJİSİ İLE VİRAL ETİYOLOJİSİNİN TANIMLANMASI Ebru KARPUZOGLU Yüksek Lisans Tezi, Biyoteknoloji Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Nidai ÖZEŞ Eylül 1996, 171+viii sayfa 20 transplant hastasından alınan periferal kan, lökosit örneklerinde, Acil Erken ve Geç antijenik genlere özel iki set primerler Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) kullanılarak İnsan Sitomegalovirüs (HCMV) DNA' sının varlığı aranmıştır. Daha önce HCMV seropozitif olarak belirlenmiş 20 örnekte viral DNA dizileri bulunmuştur. HCMV ile enfekte olmuş kan örneklerinin tanımlanması ve transplantasyonda yüksek riske sahip gruplarda varolan metodları genişletmek amacıyla PCR kullanılmıştır. Böbrek alıcılarından alınan kan örneklerinden elde edilen sonuçlarla PCR' in diagnostik test olarak değeri vurgulanmış ve elde edilen veriler PCR' in HCMV tanımlanmasında kullanılan diğer yöntemler kadar hassas olduğunu göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: İnsan Sitomegalovirüs (HCMV), Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) JÜRİ: Yrd. Doç. Dr. Nidai ÖZEŞ Prof. Dr. Hüseyin BA?CI Doç. Dr. Kayahan FIŞKIN
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETECTION OF VIRAL ETIOLOGY IN TRANSPLANTATION PATIENTS AND DONORS USING PCR Ebru KARPUZOGLU M.S. in Biotechnology Advisor: Assist. Prof Dr. Nidai ÖZEŞ September 1996, 171+viii pages Samples of peripheral blood leukocytes from 20 transplant patients was investigated for the presence of Human Cytomegalovirus (HCMV) DNA using the Polymerase Chain Reaction (PCR) with two sets of primers specific for the immediate early and late antigenic genes. Viral DNA sequences were detected in 20 samples, all of which had been previously serotyped as HCMV pozitive. PCR could be therefore to be used to extend existing methods employed for the identification of HCMV infected blood samples prior to transplantation in high risk groups. In addition the value of PCR as a diagnostic test was evaluated in a small pilot study by comparing the results obtained with blood samples from kidney recipients. Data from this study indicated that PCR is at least as sensitive as the other method used in HCMV diagnosis. KEYWORDS: Human Cytomegalovirus (HCMV), Polymerase Chain Reaction (PCR) COMMITEE: Assist. Prof Dr. Nidai ÖZEŞ Assoc. Prof. Dr. Kayahan FIŞKIN Prof. Dr. Hüseyin BA?CI ıı