Enerji verimli iletişim için optimal gönderme gücü seviye kümesi tasarımı
Optimal transmission power level sets for lifetime maximization in wireless sensor networks
  1. Tez No: 476662
  2. Yazar: ÇAĞLA TANTUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT TAVLI, YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN UĞUR YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kablosuz algılayıcı ağlarda (KAA) ağ yaşam süresinin en iyilenmesi önemli performans özelliklerinden biridir. Veri transferi için algılayıcıların alıcı-verici tasarımında mevcut bulunan en yüksek enerji seviyesinin kullanımı , sınırlı batarya enerjisine sahip olan algılayıcılarda büyük ölçüde enerji sarfıyatına neden olur. Bu nedenle link seviyesinde optimal enerji seviyesinin atanması ağ yaşamsüresini uzatmak için gereklidir. Kablosuz algılayıcı ağ düğümleri gönderme gücü kontrolünü algılayıcı gönderme gücü seviyelerinden seçim yaparak sağlar. Algılayıcı alıcı-vericilerin gönderme gücü seviye kümesi enerji veriminde önemli bir role sahiptir, fakat KAA ağ yaşamsüresi üzerindeki etkileri gözetilmeden tasarlanmışlardır. Bu tez çalışmasında, optimal gönderme gücü seviye kümesi tasarımı KAA ağ yaşamsüresi eniyilenmesi amacıyla araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
For Wireless Sensor Networks (WSN), lifetime maximization is one of the most important performance metrics. Occupation of maximum available power level for data transmission results in energy waste for the sensors which have limited battery energy. Therefore, in order to prolonge lifetime, optimum transmission power level should be assigned at link level. WSN nodes perform transmission power control by selecting one of the transmission power levels of the transceiver. Also, power level set of the transceiver has a significant role on energy efficieny at WSNs; however, transceivers are designed without considering their effects on WSN lifetime. In this thesis study, optimal transmission power level sets are investigated for lifetime maximization in WSNs.