Sosyal ağlarda güvenlik ve bilişim suçlarına yönelik üniversite öğrencilerinin görüşleri
The opinions of undergraduate students for information security and cyber crimes in social networks
  1. Tez No: 476755
  2. Yazar: GAZİ YEDİRİR
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ÇELEBİ ULUYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmada lisans öğrencilerinin sosyal ağlarda güvenlik ve bilişim suçlarına yönelik görüşleri incelenmiştir. Araştırmanın verileri, araştırmacılar tarafından hazırlanan 'Sosyal Ağlarda Güvenlik' ve 'Sosyal Ağlarda Bilişim Suçları' anketi ile toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini Mevlana Üniversitesi lisans öğrencileri oluşturmakta olup, anket olasılıksız örneklem yöntemlerinden kolaylıkla bulunabileni örnekleme yöntemi kullanılarak çeşitli fakültelerde öğrenim gören 752 kişiye uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre Mevlana Üniversitesi öğrencilerinin en çok kullandığı sosyal ağlar sırasıyla Facebook, Twitter ve Instagram'dır. Katılımcılar, kullandıkları sosyal ağların güvenliği konusunda bilinçli bir kullanıcı olduklarını ifade etmelerine rağmen sosyal ağların güvenliğiyle ilgili yeterli bilgiye sahip olmadıkları görülmektedir. Katılımcıların çok azı sosyal ağlarda bilişim suçlarına maruz kalmış, büyük bir çoğunluğu ise bir bilişim suçuna maruz kalmamıştır. Bilişim suçuna uğrayanlar ise nasıl bir yardım almaları gerektiğini bilmemektedirler. Yetkili mercilerin sosyal ağların güvenli kullanımı ve bilişim suçları ile ilgili bireyleri bilinçlendirme etkinlikleri düzenlemesi önerilmektedir. Ayrıca ilgili yasal düzenlemelerin de devletimiz tarafından yürürlüğe konması oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, undergradute students' opinions in social networks regarding security and cyber crimes were examined. Research data was collected through questionnaire titled 'Social Networks Security' and 'Cyber Crimes in Social Networks' prepared by the researchers. The sample of the study was established based on 752 Mevlana University undergraduate students, studying in various faculties using the convenience sampling method of the non-probability sampling methods. According to the findings of the research, most of Mevlana University students use Facebook, followed by Twitter and Instagram respectively. It is seen that, despite statements that the participants are conscious users about the security of the social networks, they don't have enough information about the issue. Although very few of participants have been exposed to cyber crimes in the social networks, majority of them were not exposed. Those who expose to cyber crimes don't know how to get help. Competent authorities are recommended to organize public awareness organizations regarding to the safe use of social networks and cyber crimes. It is also very important that the relevant legislative regulations be put into force by our state