Mobil tabanlı bir patent arama motoru geliştirilmesi
Development of a mobile based patent search engine
- Tez No: 476754
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Patent dokümanları, patent hakkı elde etmek isteyen kişilerin buluşlarını tarif ettikleri belgelerdir. Tekniğin ve teknolojinin büyük bir hızla ilerlemesi ve patent haklarının öneminin artmasıyla beraber patent dokümanlarının miktarı da ciddi oranda artmaktadır. Artık patent dokümanlarının depolandığı patent veri tabanları oldukça önemli ve kıymetli bir bilgi kaynağı haline gelmiştir. Bu durum patent veri tabanlarından faydalanmak için kullanılan patent arama motorlarına da önemli bir sorumluluk yüklemektedir. Bu çalışmada patent dokümanları birer teknik bilgi kaynağı olarak ele alınmış ve patent arama motorlarının önemine dikkat çekilmiştir. Mevcut bazı ücretsiz patent arama motorunun kullanımı incelenmiş ve patent arama motorlarının yeterlilikleri sorgulanmıştır. Patent kaynaklarından en verimli şekilde faydalanabilmek için bir patent arama motorunun sahip olması gereken özellikler tespit edilmiştir. Bu özellikler çerçevesinde yeni bir patent arama motoru tasarımı yapılmış ve bu tasarıma uygun olarak mobil tabanlı bir prototip geliştirilmiştir. Patent arama motorlarında yapılacak bu geliştirmelerle beraber, patent kaynaklarından daha çok faydalanılacak, bilimsel ve teknolojik gelişmeler hızlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Patent documents include the explanations about the inventions of the inventors who desire to obtain patent rights. With the rapid developments in technical knowledge and technology and increase in the significance of patent rights, the amount of the patent documents get bigger and bigger. Nowadays, patent databases where patent documents are stored, have become an important and valuable information source. This situation lays a burden on patent search engines, used for benefiting from patent databases. In this study, patent documents are approached as a technical information source and the importance of patent search engines is emphasised. The usages of several free online search engine are examined and the qualification of patent search engines is questioned. The features of a patents search engine are specified in order to benefiting from patent databases in a most efficient manner. According to this features, a new patent search engine design is proposed and a mobile based prototype is developed. With the enhancements in patent search engines, it will be possible to get benefit from patent databases more and the developments in science and technology will accelerate.