Siber ortamlarda kuvvete başvurmayı düzenleyen çalışmaların incelenmesi
Investigation of the studies regulating the use of force'in the cyber space
  1. Tez No: 476756
  2. Yazar: HÜSEYİN KURU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Özellikle son yıllarda teknoloji, toplumların hayati hizmetlerinin devamını sağlayan kritik alt yapıların temel bileşeni haline gelmiştir. Bu durum toplumların günlük hayatını kolaylaştırırken aynı zamanda çevrimiçi çalışan sistemlerin, internet ve sistemin zafiyetlerinden kaynaklanan riskler ile karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Artan siber saldırılar, özellikle sorumlusunun bir devlet olduğu durumlarda, siber savaş kavramının doğmasına neden olmuştur. Savaşın geçirdiği bütün evrimlerde olduğu gibi siber savaş kavramı da özgün karakteristiklerinden kaynaklı özgün kurallara ihtiyaç duymaktadır. Uluslararası toplum var olan çatışma kurallarının bu yeni savaş şekline uygulanması gerektiğini düşünen ülkeler ile ortaya çıkan durumun yeni bir uzlaşı gerektirdiğini düşünen ülkeler olarak bölünmüş durumdadır. Bu çalışmanın amacı var olan çatışma kurallarının siber ortama uygulanmasında yaşanabilecek zorluklara ve yeni yasal düzenlemere olan ihtiyaca dikkat çekmektir. Bu maksatla, literatürdekiuluslararası çatışma hukuku, uluslararası örgüt ve mahkeme kararları, hükümet ve yazarların görüşleri siber ortamın özgün karakteristikleri ışığında incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda, siber ortamın geleneksel çatışma ortamlarından farklı niteliklerinin getirdiği farklı yasal bakış açılarına olan ihtiyaç, siber savaşı geleceğine yönelik tahminler ve bu ihtimali azaltan faktörler ortaya konulmuştur. Elde edilen bulgular ışığında, saldırılara karşı uluslararası hukuk içinde izlenebilecek başvuru yolları, siber ortamın avantaja çevrilebilecek veya dezavantaj yaratabilecek yönleri vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Especially in recent years, technology have become core element of the critical infrusturactures that maintain communities' vital services. While this situation facilitates the daily life of the societies, systems running online are exposed to risks from vulnurabilities based on Internet and systems. Increasing cyber attacks, especially between countries in governmental level, created a new term cyber warfare. As in all the evolutions of the war, the concept of cyber warfare also needs original rules due to its unique characteristics. International society has divided into two gruops. First group claims that existing conflict rules should apply this new battle field and the other group says the situation requires a new consensus. The purpose of this work is to draw attention to the challenges that may arise in implementing existing conflict rules to cyber events and the need for new legislative efforts.For this purpose, Low Of Armed Conflict(LOAC), international organizations' solutions and international court of Justice's (ICJ) decisions, governments' and authors' views in the literature have been examined in the light of the specific characteristics of the cyber space. As a result of this review, the need for different legal aspects came out with the unique characters of cyber space in contrast to traditional conflict environments, predictions for the future of cyber warfare and the factors that reduce cyber war possibility have been revealed. In the end, the ways in which international law can be followed against the attack, advantage and disadvantage of cyber space have been presented.