Toprak suyu potansiyeli (Q) ve bitki su stresi indeksi (CWSI) değerlerinin mısır bitkisi su stresinin izlenmesi ve sulama zamanının saptanmasında kullanılabilirliği
  1. Tez No: 47676
  2. Yazar: SUAT IRMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RUHİ BAŞTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
7. ÖZET Antalya koşullarında II. ürün mısır bitkisinde sulama zamanının belirlenmesi ve sulama açısından bazı pratik sonuç lara ulaşılması amacıyla toprak suyu potansiyeli (*) ve bitki su stresi indeksi (CWSI)'nin kullanılabilirliklerinin değer lendirilmesi için 1995 yılında bir tarla denemesi yapılmış tır. Çalışma üç yinelenmeli tesadüf blokları deneme desenine göre ANT-BEY mısır çeşidi ile düzenlenmiş ve Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü arazisinde yürütülmüştür. Çalışmada 90 cm profil derinliğindeki toprağın kullanı labilir su tutma kapasitesinin %25'i (Sx konusu), %50'si (S2 konusu), %75'i (Sa konusu) tüketildiğinde sulanan ve sulanma yan (S-») olmak üzere dört farklı sulama konusu ele alınmış tır. Deneme sırasında profildeki nem değişimi ilk 30 cm'lik katmanda gravimetrik, diğer katmanlarda ise nötronmetre yön temi ile izlenmiştir. Ayrıca, mevsim boyunca 45 cm derinlik teki toprak suyu potansiyeli termokapl higrometre/psikrometre ile, CWSI değerlerinin belirlenmesi için gerekli bitki taç (yüzey) sıcaklıkları ise infrared termometre ile ölçülmüştür. Araştırmadan elde edilen sonuçlar aşağıdaki biçimde özetlenebilir: 1. Yetişme periyodu boyunca Si konusunda 6 sulama yapıl mış ve toplam 251.5 mm, S= konusunda 4 sulama yapılmış ve toplam 326.5 mm, S=> konusunda 2 sulama yapılmış ve toplam 233.8 mm sulama suyu uygulanmıştır. 2. Bitki su tüketimleri konulara uygulanan sulama suyu miktarlarına bağlı olarak değişmiştir. En yüksek su tüketimi 403.9 mm ile en fazla su alan S= konusundan, en düşük su tüketimi ise mevsim boyunca sulanmayan S* konusundan (137.6 mm) elde edilmiştir. Sx ve S^ konulandaki su tüketimleri ise sırasıyla 353.7 ve 304.4 mm olarak belirlenmiştir. 623. Konulara göre dane verimleri farklı gruplar oluştur muş ve en yüksek dane verimi 605.77 kg/da ile kullanılabilir suyun %50" sinin tüketildiğinde sulamaların yapıldığı SE konu sundan, en düşük verim ise 74.02 kg/da ile mevsim boyunca su lanmayan S+. konusundan elde edilmiştir. Sı konusundan 533.28 kg/da ve S.3 konusundan da 457.00 kg/da verim alınmıştır. 4. Çalışmada, Verim= 73.6+3.59 İR (r= 0.99**) eşitliği ile tanımlanabilen bir su-verim ilişkisi elde edilmiştir. 5. Mevsimlik ortalama toprak suyu potansiyeli (*) değer leri Sx, Sa, S:3 veS4 konularında sırasıyla -4.90, -6.23, -8.35 ve -15.52 bar olarak belirlenmiştir, öte yandan, sula nan konularda (Sı, Sa ve Ss) toprak suyu potansiyeli değerle rinin sulamalarla birlikte değiştiği ve bu değerlerin sulama zamanlarında S, konusunda -6.17, S^ konusunda -8.9 ve S» ko nusunda -13.1 bar olduğu saptanmıştır. Sulanmayan S* konu sunda ise mevsim boyunca toprak suyu potansiyeli toprak nemi nin sürekli düşmesine paralel olarak azalmış ve mevsim sonun da minimum -24 bar'a kadar ulaşmıştır. 6. Bitki su stresi indeksinin CCWSI) belirlenmesi ama cıyla elde edilen temel grafikte, mısır bitkisi için üst sınır hattında taÇ-hava sıcaklığı değerleri arasında yaklaşık 4.6 °C*lik bir farkın olduğu belirlenmiştir. Alt sınır hattı nın denklemi de Tc-Ta= 1.39-0.784 VPD olarak elde edilmiştir. 7. Mevsimlik ortalama CWSI değerleri Sı konusunda 0.178, Ss konusunda 0.273, S,-.-, konusunda 0,363 ve mevsim boyunca su lanmayan S* konusunda ise 0.525 olarak belirlenmiştir. Mev simlik ortalama CWSI ile verim arasındaki ilişki ise Verim= 899-1438 CWSI (r= 0.89**) olarak saptanmıştır. Sulamalardan önce CWSI değerleri Sı konusunda 0.271, Sa-'d© 0.390 ve Sa-'de 0.541 olarak belirlenmiştir. 8. Taç örtüsü gelişimi S», Sz ve S» konularında yaklaşık 218. gün, sulanmayan S* konusunda ise 234. gün civarında %100'e ulaşmış daha sonra tüm konularda azalma göstermiştir. 639. Bitki boylarının sulama konularına göre 145-229 cm arasında değiştiği ve en yüksek değerin en fazla su alan S2 konusunda ve en düşük değerin de sulanmayan S*, konusunda meydana geldiği saptanmıştır. 64
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY A field study was conducted to determine soil water po tential (*) and crop water stress index (CWSI) which can be used in the determination of irrigation time of II. crop maize (Zea Mays L.) grown under Antalya conditions in 1995. Experiment was set up in completely randomized parsel design with three replication on a field of Akdeniz Agricul tural Research Institute and ANT-BEY maize variety was used as plant material. In the study four different irrigation treatments were used. The irrigations were applied when 25%, 50% and 75% of available soil moisture content were utilized by plants for Si, S= and S3 irrigation levels respectively. Treatment S-» was not irrigated during growing season. The soil water con tent was determined by using gravimetric method between 0 and 30 cm soil depth and by using neutron probe between 30 and 90 cm soil depth. The soil water potential ($) was measured with thermo couple hygrometer/psychrometer at 45 cm soil depth, and the crop water stress index (CWSI) values were determined from canopy temperatures which were measured by using an infrared thermometer. The experimental results can be summarized as follows: 1. Six irrigations were performed in St treatment and 251.5 mm water applied, four irrigations were performed in S2 treatment and 326.5 mm water applied, two irrigations in S* treatment and 233.8 mm water applied during growing season. No irrigation applied to S* treatment during growing season. 2. Evapotransp irat ion (ET) was changed according to irrigation water among all treatments. The maximum ET was found in S=» treatment (403.9 mm) and the minimum in S-» treat- 65stent (137.6 mm). ET was determined as 353.7 mm in Si treat ment and 304.4 mm in S& treatment. 3. The maximum grain yield (605.77 kg/da) was obtained from the S^ treatment which was irrigated when 50% of avail able soil moisture was utilized by the plant and also Si, S3 and S-* treatments gauce 533.28 kg/da, 457.00 kg/da and 74.02 kg/da respectively. 4. in the study the equation of the relationship between irrigation water and yield was obtained using equation of Yields 73.6+3.59 IR (r= 0.99**). 5. The seasonal mean soil water potantial (#) values were found as -4.90, -6.23, -8.35 and -15.52 bar in S*, S2, S3 and S-* treatments respectively. However, the soil water potential values were found as -6.17 bar (S,), -8.9 bar (Si.) and -13 bar (S3) at the irrigation times. The soil water potential value decreased to the -24.0 bar at the end of the season in non-irrigated treatment (S*). 6. In the basic graph created for determination of CWSI upper baseline temperature for maize plant was obtained as 4.6 °C. The equation of lower baseline used in calculation of CWSI was found as Tc-Ta= 1.39-0.784 VPD (r=0.95**). 7. The seasonal mean CWSI values were determined as 0.178 in Sj treatment, 0.273 in Ss treatment, 0.363 in Ss treatment and 0.525 in S-* treatment. However, the CWSI values were found at irrigation times as 0.271, 0.390 and 0.541 in Si, S= and Ss» treatments respectively. Relation between the seasonal mean and grain yield was determined as Yield= 899- 1438 CWSI (r- 0.89**) 8. Developing of crop covers were reached to 100% at 218th day in Sx, S2 and S,3 treatments and 234th in S-» treat ment. After that covers decreased at all the treatments. 669. Plant heights were varied between 145 cm and 229 cm according to irrigation treatments and the maximum height was observed in Ss* treatment and the minimum in S-* treatment during growing season. 67