Antalya-Burdur karayolu çevresinde yetiştirilen tahıllarda kurşun ve kadmiyum kirlilik düzeylerinin belirlenmesi
- Tez No: 47675
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUHARREM CERTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
5. ÖZET Bu çalışma ile Antalya-Burdur kara yolu çevresinde yetiştirilen tahıllardaki, kurşun ve kadmiyum kirlilik düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yola farklı mesafelerden alman örneklerden hazırlanan ekstarktların Pb ve Cd içeriği atomik absorbsiyon spektrofotometrede okutuldu. Yola 0, 50 ve 100 m. mesafelerden alınan örneklerde sırasıyla; 1.135 mg/kg, 0.980 mg/kg ve 0.882 mg/kg'likbir kurşun konsantrasyonu tespit edilmiştir, örneklerde kadmiyum konsantrasyonu ise sırasıyla; 0.217 mg/kg, 0.197 mg/kg ve 0.198 mg/kg olarak bulunmuştur. örneklerde kurşun konsantrasyonunun yola yaklaştıkça arttığı, yoldan uzaklaştıkça azaldığı görülmüştür. Kadmiyum konsantrasyonlarının ise yola olan mesafe ile doğru orantılı olarak artıp veya azalmadıgı tesbit edilmiştir. Yani kurşun kirliliği üzerinde taşıt trafiğinin etkili olup, kirlilik düzeyini arttırırken, kadmiyum kirliliği üzerinde etkisiz olduğu görülmüştür. 36
Özet (Çeviri)
6. SUMMARY In this study determination the level of lead and Cadmium contaminations in cereals which are grown surrounding of the highway between Burdur and Antalya was intended. Wheat and Barley samples which are taken from surrouding of the highway at different distance was analysed by Atomic Absorbtion Spectrafotometry. The lead concentration of the samples that are taken from just near to the road, fifth meter and hunderedth meter were detected as 1.135 mg/kg, 0.980 mg/kg and 0.882 mg/kg and the cadmium concentrations were determined 0.217 mg/kg, 0.197 mg/kg and 0.198 mg/kg respectively. The lead concentration of the samples are increased by approaching to the road, on the contrary when go away from the highway, the lead concentration was decreased. The Cadmium concentration was independent linear relation with the distance. The lead polution is effected by traffics exhaust but the cadmium concentration is not effected. 37