Uzun mesafeli fiber optik haberleşme sistemleri için dispersiyon kompanzasyon tekniklerinin analizi
Analysis of the dispersion compensation techniques for long distance fiber optic communication systems
  1. Tez No: 476761
  2. Yazar: HAYDAR GEÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Fiber optik haberleşme sistemlerinin temel problemlerinden birisi dispersiyondur. Optik sinyalin iletim süresince bozulmasına dispersiyon denir. Dispersiyon optik sinyalin iletim mesafesini ve hızını etkileyen en önemli sınırlayıcı faktördür. Optik sinyalin iletim mesafesi ve hızının artmasıyla doğru orantılı olarak, dispersiyon etkisi de artmakta, optik sinyalin iletim kalitesi düşmektedir. Bu tez çalışmasında, dispersiyon kompanzasyon sistemleri kullanılarak uzun mesafe optik sinyal iletimi incelenmiştir. OptiSystem 7.0 simülasyon programı ile 1552,52 nm dalga boyunda çalışan; ön, son ve simetrik dispersiyon kompanzasyon sistemleri kullanılmıştır. Kullanılan sistemlerin; lazer gücü, bit hızları ve Dispersiyon Kompanzasyon Fiberi (DKF) uzunluğuna göre Bit Hata Oranı (BHO), performans sonuçları analiz edilmiş ve Kalite (Q) faktör değerleri karşılaştırmalı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the main problems of fiber optic communication systems is dispersion. The degradation of the optical signal during transmission is called dispersion. Dispersion is the most important limiting factor affecting the transmission distance and speed of the optical signal. Directly proportional to the transmission distance and speed of the optical signal, the dispersion effect increases and the transmission quality of the optical signal decreases. In this thesis study, long-distance optical signal transmission is investigated by using dispersion compensation systems. OptiSystem 7.0 simulation program running at 1552.52 nm wavelength; Pre, post and symmetrical dispersion compensation systems are used. The systems used; laser power, bit rates and Bit Error Rate (BER) according to the length of the Dispersion Compensation Fiber (DCF), performance results are analyzed and Quality (Q) factor values are presented comparatively.