İçerik yönetim sistemlerinde yarı-otomatik dağıtık zararlı tespit sistemi tasarımı ve uygulaması
Design and implementation of semi-automatic distributed vulnerability detection system on content management
- Tez No: 476760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER KARACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüz web güvenlik tarayıcıları genel olarak komut istemi veya masaüstü uygulama olarak hizmet vermektedir. Buna ek olarak dağıtık ve zamana bağlı olarak hizmet vermemektedir. Sosyal hayatın dinamikliğine rağmen her zaman erişilebilen ve her yerde kullanılabilen güvenlik tarayıcılarına ise pek rastlanmamaktadır. İçerik yönetim sistemlerinin kullanımının artması ile birlikte, bu hazır kod uygulamalarına yönelik basit düzeyde güvenlik tarayıcıları çıkmakta fakat tamamını kapsayacak ve sürekli gelişebilecek bir güvenlik tarayıcı modeli ihtiyacı bulunmaktadır. Açıklanan eksiklikler temel alınarak oluşan ihtiyacı gidermek amacı ile bir web güvenlik tarayıcısı modeli tasarlanmıştır. Tasarlanan bu model son kullanıcıyı temel alarak sadece içerik yönetim sistemlerini kapsamaktadır. Yarı otomatik olarak tasarlanan model, güvenlik açıklarının modüler olarak tüm kullanıcılar tarafından sisteme dahil edilmesi ve zamanlama ayarlarının kullanıcılar tarafından yapılmasına imkan vermekte ve ek olarak diğer tüm görevlendirme ve tarama işlemlerini otomatik olarak gerçekleştirmektedir. Araştırılan web güvenlik tarayıcıları ve akademik çalışmalar incelendiğinde; önerilen modelin dağıtık ve zaman bazlı çalışması, platform bağımsız olması, ana sistemin web ortamında hizmet vermesi, modüler olarak güvenlik açığı havuzunun genişleyebilmesi, farklı içerik yönetim sistemlerinin sisteme arayüz üzerinden eklenebilmesi ve kullanıcının daha az ayarlama yapması ile kullanım kolaylığına sahip olması nedeni ile diğer modellere göre daha iyi olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today's web security scanners generally serve as command prompt or desktop applications. In addition, it does not serve distributed and time dependent. Despite the dynamic nature of social life, security scanners, which are always accessible and can be used everywhere, are rarely encountered. Along with the increasing use of content management systems, there are simple security scanners for these ready-made code applications, but they need a security scanner model to cover the whole and to be able to continuously evolve. Based on the mentioned deficiencies, a web security scanner model has been designed with the aim of making the need. This designed model only covers content management systems based on the end user. The semi-automatically designed model allows security vulnerabilities to be incorporated into the system by all users in a modular fashion, allowing users to schedule settings and additionally perform all other task and scanning tasks automatically. When investigated web security scanners and academic studies are examined; The fact that the proposed model has distributed and time-based operation, platform independence, serviceability of the main system in the web environment, extension of the security vulnerability as modularity, addition of different content management systems via system interface and user's less configuration and ease of use Was observed to be better.